| mariusmarius17 a întrebat:

am o intrebare in legatura cu costurile unui solar la o cultura de salata verde. Pe o suprafata de 1000mp care ar fi costurile constructiei unui solar de la zero? Iar in legatura cu instalatia de irigare cu microaspersie/microaspersoare (care sunt materialele necesare si care ar fi costul acestora)? Multumesc!

3 răspunsuri:
| nicu991 a răspuns:

Https://vilamea.ro/sere-ro/sere-din-policarbonat/sera-maximum-4x10m-clone/
Pentru suprafata mentionata (1000mp) ai nevoie de aproximativ 21 de astfel de sere. Cred ca se gasesc si mai ieftine acoperite cu folie.

| nicu991 a răspuns (pentru nicu991):

Un calcul simplu rezultă in aproximativ 35.000 euro cost de achizitie.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Exista solarii de vânzare in 6 rate, transport gratuit pana in 300 km care au si instalație de apa + folia, +instalare gratuita. Firma are sediul in Craiova.