| Rexozaur a întrebat:

Stie cineva actele necesare pentru intocmirea pasaportului si mai ales costul total al acestora?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie doar de cartea de identitate si certificatul de nastere.
Costul pasaportului este in functie de ce pasaport vrei, poti vedea si aici:
http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexActe7.html

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde de tipul paşaportului...

Vezi detalii complete la linkul :
http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexActe.html

Toate cele bune!

| Resurrection a răspuns:

ACTE NECESARE PENTRU ELIBERAREA UNUI PAŞAPORT PENTRU PERSOANĂ MAJORĂ

Paşaport simplu electronic
Cererile pentru eliberarea paşapoartelor simple electronice se depun personal de cãtre solicitanţi, însoţite de urmãtoarele documente:

cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, dupã caz, buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, în original.
Cartea de identitate provizorie trebuie însoţitã de certificatul de naştere, în original.
dovada achitãrii taxelor şi tarifelor de emitere a paşaportului :
-22 RON-taxa consulara se achita la Trezorerie sau la CEC Bank
-270 RON-costul pasaportului se achita la CEC Bank
paşaportul anterior, dacã acesta existã.

ACTE NECESARE PENTRU ELIBERAREA UNUI PAŞAPORT PENTRU MINORII CU VÂRSTA MAI MICĂ DE 14 ANI
(1) Cererile care privesc eliberarea unui paşaport simplu electronic sau a unui pasaport simplu temporar pentru minorii care nu au împlinit vârsta de
14 ani se formuleazã de cãtre:

ambii pãrinţi;
pãrintele împuternicit de celãlalt pãrinte printr-o procurã specialã ori care are acordul scris al celuilalt pãrinte;
pãrintele cãruia i-a fost încredinţat minorul prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã;
pãrintele în favoarea cãruia s-a pronunţat o hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã, prin care instanţa a suplinit acordul celuilalt pãrinte;
pãrintele supravieţuitor;
reprezentantul legal al minorului;
Cererile pot fi formulate doar de catre unul dintre parinti atunci cand este imputernicit de catre celalalt parinte prin procura speciala, autentificata in tara de
notarul public, iar in strainatate de autoritatile straine sau de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei, ori cand exista acordul scris al acestuia,
autentificat in aceleasi conditii.
Atunci cand din motive obiective nici unul dintre parinti nu se poate prezenta la serviciul public comunitar, cererile prevazute mai sus pot fi formulate de o persoana
imputernicita de catre ambii parinti prin procura speciala, autentificata in tara de notarul public, iar in strainatate de autoritatile straine sau de misiunile diplomatice
ori oficiile consulare ale Romaniei.
Prezenta minorului la depunerea cererii fiind obligatorie.
(2) Cererile formulate de persoanele prevãzute la alin. (1) se depun însoţite de urmãtoarele documente:

certificat de naştere al minorului, în original;
document(e) de identitate ale pãrinţilor sau al unuia dintre pãrinţi, al reprezentantului legal sau, dupã caz, al persoanei împuternicite, aflate în termen de
valabilitate, în original;
hotãrâre judecãtoreascã de încredinţare a minorului rãmasã definitivã şi irevocabilã, în original, dupa caz
hotãrâre judecãtoreascã prin care instanţa a suplinit acordul celuilalt pãrinte, rãmasã definitivã şi irevocabilã, în original, dupa caz
act de deces al pãrintelui, pentru cererile formulate de pãrintele supravieţuitor, dupa caz
dovada achitãrii taxelor şi tarifelor de emitere a paşaportului solicitat astfel :
pentru pasaportul simplu electronic :
-22 RON –taxa consulara achitata la Trezorerie sau la CEC Bank
-244 RON –costul pasaportului achitata la CEC Bank - pentru minori sub 12 ani
-270 RON –costul pasaportului achitata la CEC Bank - pentru minori peste 12 ani
pentru pasaportului simplu temporar :
-22 RON – taxa consulara achitata la Trezorerie sau la CEC Bank
-100 RON- costul pasaportului achitata la CEC Bank
-100 RON- taxa suplimentara achitata la Trezorerie sau la CEC Bank

Noroc