| anonim_4396 a întrebat:

Ati renova o casa deja existenta, cu scopul de a o locui, in loc de a construi una de la zero?

Conditiile sa zicem ca ar fi urmatoarele:
-casa de renovat este in stare suficient de buna
-costul de renovare este mai mic decat costul constructiei de la zero

Motivati alegerea voastra.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fara a cunoaste starea casei si cat ar costa renovarea, fata de construirea uneia noua, nu se poate da un raspuns concret. Totul este in functie de situatia concreta si de costuri.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Intr-adevar. Am editat intrebarea.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci solutia mai buna este renovarea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ma pot pronunta, depinde de locatie, de starea casei, de suprafata, de compartimentare, depinde de bugetul meu (ca daca nu imi permit sa ridic o casa nou nu o sa o ridic logic)

| minrest a răspuns:

Mai este un element de luat in consideratie. Rezistenta. Daca renovezi casa, nu ii cresti gradul de rezistenta. Aici la noi sunt cutremure mari periodice, ia si rezistenta in calcul. Salut.

Răspuns utilizator avertizat
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca are o structura de baza buna, adica fundatie si punctele de presiune, merita renovata. Uneori renovarea e mai costisitoare daca implica corecturi periodice.

| meseriaside10 a răspuns:

Telefon: 0748413134
Consultant: Buca Gabriel
Email: contact@meseriaside10.ro
http://meseriaside10.ro