| Plevgabi_Gabiplev_1977 a întrebat:

Bună ziua.Aş dori 2 sfaturi. Vreau să izolez apartamentul cu polistiren.Aş dori să ştiu care este mai bun cel expandat grafitat sau cel extrudat? Al doilea sfat aş vrea în legătură cu tapetul.Ce tapet îmi recomandați pentru camere? Tapet pe suport de hârtie? sau Tapet din spumã vinilică? Vă mulțumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| acidelic a răspuns:

Iti voi raspunde doar la prima intrebare, pentru a izola apartementul pe interior este recomandat polistiren expandat de 4CM.
Vrei neaparat tapet (este destul de complicat sa lipesti un tapet si-ti poate face cute)? In ultima vreme au aparut foarte multe culorii de vopsele si ai putea sa-ti faci pereti asa cum doresti. Pe Youtube gasesti ogramada de idei

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cel mai bun este polistirenul extrudat. Este special facut pentru interior si izoleaza mai bine la o grosime similara cu cel expandat. Ideea este ca poate lua foc si-i bai. In tarile dezvoltate se interzice asa ceva. Se zice ca pe interior este mai bun asta (aKtivTHERM): http://izolatie-termica.ro/termoizolatii/

| Plevgabi_Gabiplev_1977 explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri

| relian a răspuns:

Nu are cum lua foc nimic,pentru ca dupa ce izolezi peretii,tu faci un profil metalic sau lemn si vei pune rigips,apoi gled deci n-are ce lua foc. Poti pune saltele de vata minerala, sau ar mai fi un material tot din vata, insa nu stiu daca il gasesti prin RO, vata minera presata, arata ca si o coala de rigips ca marime si asa si sta, este ca si o foaie de polistiren sa intelegi mai bine.Aia daca ai aveao ar fi super, ai lipio de pereti si tavan, apoi ai face profile, ai pune rigips si aia ar fi tot.Sa nu cumva sa pui izolatie si peste sa incarci cu ciment ca n-ai facut nimic laughing Ca tapet iei ce-ti place, cel mai bun este ala de hartie, nu face cute nu face nimic daca te pricepi sal pui.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Plevgabi_Gabiplev_1977):

Cu placere. Eu l-am blocat pe relian ca spune numai prostii. Spune-i, te rog, sa numai vorbeasca aiurea. http://www.capital.ro/producator-legea-care-interzice-polistirenul.html