| scoaba221 a întrebat:

Salut grup,am o casa veche și aș dori să o izolez pe exterior ce ar trebui sa fac, pe ce trebuie sa pun OSB -ul pe șipa de lemn sau pe grile de metal și ce fel de polistiren sa folosesc extrudat sau expandat?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ai grinzi de 10x10 cm, adica peretii aia la exterior nu-s drepti sau cum is?
Unde anume pui acele profile lemn sau metal, pe ce le prinzi mai exact? Ai acele lemne de 10x10 expuse, sau din ce anume este zidul facut mai exact?

Este cam neclar ce ziduri ai.Detaliaza, din ce is facute zidurile, daca 10x10 lemnele alea se vad, daca casa are fundatie de beton si ce alte detalii mai poti da.
Ca polistiren, poti folosi de ala normal, asta daca stii sigur ca no sa poata intra soareci, sobolani prin acele ziduri.

Polistiren expandat sau extrudat se foloseste unde calci pe el, ca si grad de izlolatre nu-s mai bune ca cel normal, doar cas e mai tare, ala e singuru avantaj, dar tu daca pui la pereti nu calci pe el, sa zici sa se sparga, asa ca cel normal e mai bun, ca e mai ieftin.

Poti folosi si vata, de care ai, care e mai ieftina, si vata izoleaza ca si polistirenul sau pe acolo, dar e mai ieftina, cu aceiasi bani cit dai pe polistiren cumperi vata dublu ca si gosime, cred, zic si eu.

Ca profile, foloeste de lemn, leaturi de 10x5 cm, dar nu stiu exact ce ai tu acolo, sau cum ai acele ziduri.
Ai putea sa faci linga perete o bordura de beton, nu lata asa cam de 10 cm, bagat nitel in pamint si sa fie si in sus ceva, sa nu fie la nivelul solului.

Pe bordura asta prinzi un leat de lemn culcat, sub acoperis prinzi altul, intre ele vertticale tot de lemn, la distante de 40 cm una d e alta, hai max 50 cm, calculezi si tu in fctie de placile de oSB in asa fel incit sa nu tai din ele si placa sa stea cu toate laturile pe leaturi, sa le poti prinde in suruburi de lemn.

Vei face un fel de fagure, vorba vine, iar intre acele elaturi poti sa pui vata, polistiren sau alte materiale izolatoare termic.
Apoi prinzi pe ele placile alea de osb, pui o pasa de sirma si dai incalcatura de ciment groasa,
Ai terminat lucrarea laughing

Alta optiune, ar fi sa prinzi direct OSB de acele 10x10 ce spui, asta daca acele lemne is la distante de max 50 cm, daca is la 2 metri uita laughing nu-i bun, OSB ala se va ondula.
Mai mult ca sigur ai 10x10 aia la diastanta mare, de aia vrei tu sa afci profilele alea lemn sau emtal, sa iasa zidu drept si sa nu se mai curbeze.
Sa faci asta trebuie sa pui des acele profile, nu ai nevoie de stilpi de telelgraf, nu stiu de ce romanii fac asa ceva, crezind ca doar asa merge.

Uite ca idee, daca stii cum arata un profil de ala de metal, ma refer ca si diamensiuni, ca laltime si grosime, ma refer pe cant latura aia cit are.
Is undeva la ce am zis eu max 10 x5 cm, ei la fel poti folosi lemne, leaturi cum le zic oamenii popular si poti face bloc cu 7 etaje din aceste profile, asa cum auzi poti sa faci pana la 7 etaje laughing
Nu trebuie stilpi de telegraf cum puneti voi.

La pereti se pun aceste profile de lemn dar la distnate de 40 cm, jos culcat si vertical pe latime, deci cu laltura de 5 cm spre exteriorul zidului.
La tavane la fel pui pe cant, la distanta de max 50 cm, nu mai mult, garantat poti sa urci si masina in pod si o va tine.

La tine nu este prea clar ce ziduri ai, cum arata, is din pamint, is din beton, is doar din lemn, aia nu ai spus.

| scoaba221 explică (pentru relian):

Pai casa e din lemn, bârne de 12x12 și cu lungime de 1 și 2 m și intre ele sunt puși amnari, peste aceste barne sunt puși niste solzi din dranită, casa are turnata de mine o temelie de, 70 de cm in pământ și 7 centimetri înafara lățime, polistirenul nu face direct contact cu solul, pe interior sunt bătute vergele și dat pământ, și apoi am făcut cu plasa și golband pereții și finisaj, tavanul este din pământ cu barna și i-am facut un tavan din grile metalice cu vata minerala și rigips peste,

| relian a răspuns (pentru scoaba221):

Pe interior ai facut cu pamint ce spui vergele. Dar la exterior ce ai, nimic? La ce distanta is birnele alea ce spui rtu de 12x12?

Daca la tavan ai facut grile metalice cu vata si rigips peste, este f bine, asa faci si la exterior, doar ca nu mai pui rigips, pui OSB prinzi o plasa, peste dai incarcatura de ciment. Poti folosi si de lemn, nu neaparat profile de metal.
Eu as prefera lemnul pentru ca este mai puternic, totu sta prins de lemn mai bine.Nu conteaza ca este la exterior, atita timp cit nu ploua pe el nu ai nici o problema.
Inainte gardurile afara erau facute din scinduri, dar ce stie lumea laughing

Izolezi cu polistiren la exterior, dar sa faci in asa fel incit sa nu aibe pe unde intra pasari, insecte, sobolani, ca iti va roade tot polistirenu ala.
De aia am intrebat de ce ai acolo, cum ai, trebuie sa faci in asa fel incit sa nu poate patrunda animale.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

La ce-ți trebuie osb?
Polistirenul sau vata bazaltică se pune direct pe perete, cu adeziv adecvat. În funcție de grosimea peretelui și de materialul de construcție, e bine să aibă minimum 10 cm.

| scoaba221 explică (pentru mihai69):

Pai este casa veche de lemn, zidul este făcut din bârne de 10pe 10 și dacă aș pune polistiren direct pe bârnă nu ar ieși drept și de asta întreb care este mai buna șipa de lemn pentru a putea pune OSB la drept sau profil de metal, asta e ideea