| BlackWatermelon a întrebat:

Eu stau la apartament si as vrea sa-mi cumpar un caine. Apartamentul are 5 camere si este foarte spatios. Mi-as dori un caine pe care sa-l plimb mult si sa fie de talie mare, ma gandesc la un ciobanesc/labrador/border collie/golden. Am mult timp sa il plimb si sa petrec timp cu el, dar nu stiu cum s-ar descurca in apartament. As dori niste sfaturi, dar doar de la proprietari de caini in apartament! Mulțumesc happy

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un ciobanesc caucazian ar fi potrivit, daca are spatiu.
Un prieten a avut aceasta rasa, foarte linistita, il tinea in apartament, dar nu prea a facut galagie.

| YoULoVeAnGeL a răspuns (pentru Bula):

Ciobanesc caucazian nu este de tinut in apartament! Cainii acestia sunt de asa natura incat sa stea in libertate. Curte larga sau munte! Cum sa ti asa caine in apartament?!

| YoULoVeAnGeL a răspuns (pentru Bula):

Caine mare pentru apartament. cel mai potrivit e labradorul. Care e un caine extrem de destept. Si de talie mare. zic. Nu stiu. alt caine nu vad potrivit pentru apartament ( de talie mare).

| Bula a răspuns (pentru YoULoVeAnGeL):

Prietenul a tinut caucazianul in apartamentul lui, muli ani.
Nu a avut problema cu el, nici vecinii nu au reclamat galagie.
E drept, zilnic il ducea afara pe camp, la marginea orasului.

| Adry05 a răspuns:

Labrador ți-aș recomanda și eu. câine mare și destul de activ dar în același timp stă și cuminte într-un apartament.

| Violleta2022 a răspuns:

La apartament nu este indicat un caine de talie mare, pentru ca-i incomod pentru el si nici pentru vecini, care se vor plange de latratul gros si zgomotos al unui caine mare.
Plimbatul cainelui este o parte foarte mica din intertinerea lui, fiindca necesita multa mancare sanatoasa, spalat saptamanal iarna si la 3 zile in timpul veruii, periajul zilnic, pentru ca are perioade cand naparleste (din primavara pana toamna) samd.

Răspuns utilizator avertizat