| CormanSergiu a întrebat:

Buna ziua,

Exista vreo soluție pentru a pune congelatorul (vertical cu sertare) într-o magazie exterioara casei, fara încălzire, unde temperatura in timpul iernii sa fie aproape de cea de afara?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu inteleg de ce il mai pui daca este cam aceeasi temperatură.

| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie sa stii ca astfel de aparate electrocasnice nu trebuie tinute la temperaturi sub 0 grade, asta daca doresti sa nu le scurtezi viata considerabil si sa pierzi banii pe ele.

| relian a răspuns:

Solutie? Cheama un vecin, banui ca singur nul poti muta laughing Doar daca ai ceva doly din ala cu 2 roti, cu ala poti sa muti si singur.

Daca ai intrebat daca il poti tine afara, este aparatul tau, il poti tine unde doresti.
Daca intrebi daca va functiona, normal ca va functiona, in exterior el va scoate doar caldura din interior, asa ca nu-i problema daca este rece afara.

Afara, in magazie nu-i nici o problema, poti sa tii si frigider afara, chiar afara, de exemplu daca ai balcon, ai un frigider in casa, altul afara, cand esti vara pe afara sa nu mai stai sa tot intri in casa sa iei o bere, o apa rece, ai acolo la botu calului laughing
Bine eu vorbesc aici de casa, si daca ai in spate ceva gen balcon sa nu ploua direct pe el.

| anonimg a răspuns:

Poate că motorul unui astfel de aparat ar fi făcut să reziste la umiditatea din aer (poate); dar nu și tabla. O să ruginească.
Apoi lichidul de răcire ce trebuie să circule prin aparat poate să înghețe pentru că este la exterior și conductele nu sunt izolate.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu am o lada frigorifica in magazie de 15 ani. Aceeasi lada laughing si asa au toti vecinii mei. Au congelator cu frigider in casa si lada mare afara. Nici nu stiam ca e vreo problema sa tii afara

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Ar trebui sa fie de la 1 grad in sus in acea magazie.
Daca ai cartea congelatorului, poti gasi la cate grade minim in exterior funcționează.
Toate cele bune,