| Silviu9999 a întrebat:

Buna ziua, in urma cu un an mi-am adancit fantana cu 8 m, (construita acum 8 ani) am in total 19 m, 10 m cu tuburi de 1000/ interior 800 si 9 metri cu tuburi de 800 / interior 600, apa este tulbure si nisipoasa, am pus si sort in interior, am scos-o 50 de zile, in fiecare seara goleam toata fantana si a doua zi la amiaza era plina, in luna octombrie m-am oprit, am lasat-o, am mai scos cate o galeata din cand in cand dar arata la fel, nu s-a decantat deloc, mentionez ca sunt vecini prin zona care au apa curata, in aceasta luna am facut o alta fantana la 25 de metri cu tuburi de 1200 interior 1000, am dat de apa la 20 de m si am mai sapat inca 5m, in total 25 de m, in mai putin de 24 de ore a crescut nivelul apei la 19 m, sunt doar 6 tuburi goale, problema este ca apa este identica, nisipoasa si nu se decanteaza nici in galeata. Ce solutii pot gasi? Un sfat, o sugestie ar fi de mare ajutor. Multumesc!

2 răspunsuri:
| SuNaM a răspuns:

Daca terenul este unul nisipos, poti sa ii faci ce vrei, straturile de pamant pe unde trece apa in panza freatica sunt pline de nisip si nu prea vei putea sa scapi de el. Doar daca o seci si dupa o lasi la loc sa isi revina si sa speram ca vine apa limpede. In caz ca nu, atunci va trebui sa sapi si mai mult si sa treci de stratul de pamant nisipos. Eu la tara la mine in Ialomita, am exact acelasi sol, nisipos si muddy sa zic asa( pamant pentru lut). Tata si frate-miu au sapat o fantana la 30 de metri direct. Trei zile s-au chinuit sa o sece si nimic. Asa ca l-au chemat iar pe omul cu masina de forat si i-au zis sa se duca la 50 de metri. Boom, apa curata, cristalina si rece ca gheata. Cam asta ar fi singura solutie. Daca poti pune tuburi de ciment ar fi perfect, daca nu, nu. Dar o sa mai curga cateva bobite de nisip din cand in cand dar nu cred ca e asa deranjant. Succes big grin

PS: Intreaba vecinii cu apa curata la ce adancime au si eu fantanile.

| Silviu9999 explică (pentru SuNaM):

Multumesc pentru raspuns. Un vecin are fantana la 100 de metri de mine si este la o adancime de 28m si are apa curata.