Întrebare recomandată | Domino2018 a întrebat:

Bună ziua,
Recent am achizitionat un panou solar nepresurizat pentru apa calda de 150 l de la GOBE.
Toate bune si frumoase doar ca nu am gasit un instalator in zona mea, asa ca am decis sa-l montez eu pe casa.
Intalatia a fost usor de realizat doar ca surpriză apa nu trece de 50 grade indiferent cat soare ar fi afara.Problema este ca am neglijat pozitionarea fata de soare a panoului, am montat panoul orientat N-V adica mai spre apusul soarelui.
Rugamintea mea este sa imi dati un sfat daca a mutat cineva un astfel de panou, trebuie demontat sau il pot muta si asa, bine-nteles golit total de apa si deconectat de la tevi.
Eu ziceam sa-l rotesc invers adica soarele de la rasarit pana pe la orele 13 sa-l incalzeasca.
Multumesc pentru orice sfat venit si imi cer infinit scuze daca am postat gresit!

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E bine, nu vad de ce ai avea nevoie ca temperatura apei sa depaseasca 50 de grade. Inca nu au fost temperaturi mari. Vezi cum va fi cand temperatura ambianta va depasi 32-34 de grade, sau mai mult. Se anunta o vara caniculara, cel putin din ce se preconizeaza.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Il poti muta nedemontat. Doar il desfaci de la conductele de intrare si iesire si gata. Pune-l cu fata spre Sud!

| sierra1 a răspuns:

Dacă ai orientare sudică disponibilă, e de preferat

| Domino2018 explică (pentru Salontanul):

Chiar nu pot spre sud, acoperisul este in doua ape, ma gandeam sa l oroentez spre SE, nu stiu daca golit de apa si cu tuburile montate este ok sa l rotesc pe casa cu 3- 4 oameni, zic sa nu faca ceva la tuburi

| Domino2018 explică (pentru darrio2007):

La noi au fost undeva la 30 grade ieri si soare toata ziua si aseara apa avea undeva pana in 50 grade

| Domino2018 explică (pentru sierra1):

Din pacate nu am?

| darrio2007 a răspuns (pentru Domino2018):

Mi se pare bună temperatura.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Domino2018):

Daca-i acoperis in doua ape, cu un suport din doua bucati de cornier se poate rezolva sa-l montezi pe partea sudica. Un asemenea cornier, de 4 metri, este cativa lei. Daca sunt vanturi puternice poti folosi si teava rectangulara. Nu despaseste 25 lei o teava de 4 metri.

| Domino2018 explică (pentru Salontanul):

Da m-am gandit si eu la un suport metalic, este o varianta buna

| Domino2018 explică (pentru darrio2007):

Sincer, asa cred eu ca ar fi temp. apei 50 gr. dar cred ca nu ajunge la 50, nu am nimic care sa indice temp.

| mihai69 a răspuns (pentru Domino2018):

Cică s-ar fi inventat termometrele...
Apropo, la 50 de grade, dacă bagi un deget, ai senzația de extrem de fierbinte - nu poți rezista mult. Nici nu e indicat. Sunt mâncăruri care se gătesc la temperatura asta!

| Domino2018 explică (pentru mihai69):

Cica, mai bine taceai si filozof ramaneai