| anonim_4396 a întrebat:

Stau in zona Cluj si pomii au inmugurit putin(unii) fara sa faca flori. Daca vin 3 zile de temperaturi negative noaptea si putin ziua, ce se intampla? Nu mai infloresc sau cum?

8 răspunsuri:
| GicaGigekGica a răspuns:

Depinde de pomi, posibil sa ii afecteze. In zona mea au inflorit deja si ninge afara...

| BuGsstormbunny a răspuns:

Ce se intampla daca ingheata mugurii?

| Mariaa2201 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Am spus, depinde cat de afectați vor fi. S-ar putea sa mai înflorească dar florile sa nu fie ca de obicei, la fel de frumoase. După cum am zis, depinde la pomii fructiferi cat de afectați vor fi, pot sau nu să mai dea roade bogate

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

O sa pice, si nu mai au cum sa înflorească la loc o data ce au picat. La anul viitor o sa mai înflorească iar

| BuGsstormbunny a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Deci sa inteleg ca ramane pomul fara frunze verzi?!

| BuGsstormbunny a răspuns (pentru Mariaa2201):

Deci sa inteleg ca pomul nu va avea frunze verzi acest an?!

| Mariaa2201 a răspuns:

Temperaturile scazute vor afecta evoluția pomului. Dacă vorbim de pomii fructiferi s-ar putea sa nu mai dea roade bogate sau chiar deloc.

| BuGsstormbunny a răspuns (pentru Mariaa2201):

Mulțumesc. Si vor inflori mai tarziu?