| anonim_4396 a întrebat:

Cam cat curent consuma un aparat de aer conditionat? Voi plati mult la curent daca imi montez unul?

5 răspunsuri:
| funnymantm a răspuns:

Teoretic da, platesti mai mult, este un nou aparat in casa nu? Nu stiu cat consuma, nu cred ca mult. Oricum nu merge constant. se aprinde numai cand este nevoie sau la comanda ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.platesi mai mult. confortul se plateste. dar merita.scapi de alte neajunsuri.scapi de caldura si de traspiratie de nopti nedormite, si scapi si de bani, asta e.

| Beatrice_6624 a răspuns:

1kw/h si s a ieftinit energia electica.

| doinisor a răspuns:

Eu folosesc aer conditionat de 7 ani si pe luna vara cind il folosesc este reglat la 24 grade platesc cam cu500000 mai mult pe luna

| REMiXDJ a răspuns:

Poi normal ca si consuma.insa pe eticheta aparatului ai datele caracteristice, puterea in kwh = kilovati pe ora. daca esti la bloc cu 2 camere si ai termopan peste tot, izolatie si usa metalica, atunci pe timp de vara sa zicem in luna iulie sau august daca vrei la o functionare de max. 1 ora pe zi timp de 30 de zile ai un consum total tradus in lei in pus de vreo 500-600 de mii de lei in medie care poate creste daca se vrea temperatura la 18 grade in camere cam cu inca 200 de mii lei.deci o medie ar fi de 50 de lei noi.insa se merita pe timp de vara.