| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua, am un prelungitor de curent nominal 10A si un aparat de aer conditionat care consuma 1300W, se poate pune in prelungitor?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Da, formula de baza a curentului electric este P=UxI.
P=1300W, U e 230V, deci avem 1300=230xI, de aici I=1300/230=5.65A
Deci aparatul tău are nevoie de o priza de minim 6A, prelungitorul tău de 10A va face față.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Liniștit!

| dinaprilie a răspuns:

Cu doi maini!

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Îl poți conecta fără grijă, numai dacă prelungitorul este unul mai scurt (5-6 metri maxim). Cele mult mai lungi deja tind să devină rezistive.

| anonim_4396 explică (pentru SmaraldAlbastru):

Ce inseamna rezistive?

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru anonim_4396):

Opun o oarecare rezistență electrică și devin consumatori. Cu cât lungimea conductorului este mai mare, cu atât și secțiunea conductorului trebuie mărită. Bineînțeles, conform unor calcule.