| anonim_4396 a întrebat:

Care e cea mai buna momeala pentru un soarece?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

PISICA!

12 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

In afara de cascaval? Ar fi cateva produse chimice pe care le gasesti citind la adresele de mai jos sau apeland la o firma de deratizare.
http://pustea.ro/raticide.htm
http://www.agrostoc.md/products/pesticides/rodenticides/clerat/index.html
http://www.naturasan.ro/pdf/combatere_dunatori.pdf
Citind intr-un articol am aflat ca este de dorit sa ai soareci de casa pentru ca starpirea lor se poate face cu ajutorul sobolanului cel sur. Prin această glumă justificată aflăm că într-adevăr acolo unde trăieşte şobolanul sur, şoarecii fug, adică apare concurenţa. Morala: atâta timp cât în gospodării se va găsi ceva de mâncat întotdeauna vor fi şi rozătoare. Trebuie să ne împăcăm cu acest gând, dar să nu ne împăcăm cu gândul şi fapta că degradarea habitatelor: defrişarea pădurilor, dispariţia poienilor, plaiurilor, a terenurilor umede cu arbuşti etc., lipsa buruienilor pe câmpurile cultivate, care permanent îi asigură cu hrană, îi direcţionează pe rozători în casele şi curţile noastre. Să nu ne supărăm, fiindcă pe toate nu le vom avea niciodată.

Momelile chimice care le folosesc unii oameni pentru otrăvirea şoarecilor într-adevăr sunt bune, dar numai pentru moment. Vor muri câteva sute de şoareci (cei mai slabi) din miile care există în jurul lor (cei mai puternici), respectiv populaţiile se vor reface şi problema va rămâne. Eficacitate de lungă durată are metoda folosită din străbunici: prinderea şoarecilor la capcanele mecanice cu ajutorul momelii: braza, sunca, nuci si orice atrage un soarece. Nu toate merg la toti soarecii.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Momeala ca sa-l omoare sau momeala ca sa-l prinzi si sa-l duci altundeva? Iti recomand sa chemi si firma care sa-ti dea cu solutii speciale si sa-i omoare sau sa impanzesti casa de capcane (pui niste sunca sau momeala speciala cu miros care sa-l atraga) si el va musca din ea si-l va prinde.

cristian
| cristian a răspuns:

Grausorul.

| rael a răspuns:

Daca vrei sa-l prinzi, dupa parerea mea, cea mai buna metoda e cu Vebicolla (lipici neveninos topicid), se gaseste la orice magazin; pui un strat de 3-4 mm pe un suport rigid (carton, pvc) pe o supraf de 20x20 cm (poate fi si sub forma de dare), iar in centru o bucata de aliment (cascaval, slaninuta putin prajita).
In prealabil, te asiguri ca nu are alte alimente la indemana care sa-l tenteze.
Singurul dezavantaj e ca soarecele doar se lipeste...(dar se lipeste zdravan! )

| lost.in.rain a răspuns:

Nucile ii atrag pe rozatori, asta numai in cazul ii instalezi o capcana.
Succes!

| kaleb2006 a răspuns:

O soricioaica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Grau

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E otrava si pisica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pirchita... scoate un sunet care ii indeparteaza de casa

| C@t@ a răspuns:

Iti sugerez sa -i pui miez de nuca! E mai ok decat untul de arahide pentru ca nu se dezintegreaza la fel de repede... Dar si cu untul de arahide e o idee buna sa incerci!

| tomtom33 a răspuns:

Nu, nu este clasicul cascaval, ci mai degraba unt de arahide, ciocolata, fructe uscate, sunca (bacon) sau un bulgare de vata pe care picuri putina esenta de vanilie... oricum, am inteles n-a dat nimeni gres cu untul de arahide! E gras, dulce si aromat, adica are tot ce-i trebuie pentru a satisface capriciile unui Jerry de casa happy