| anonim_4396 a întrebat:

Care este cea mai buna soluitie sa alung cartitele din gradina? straight face am semanat acum recent gazon pe vreo 800mp si pe aici pe acolo incep sa iasa cartitele sa faca musuroaie de alea. am auzit ca frunze de soc ar fi bune. Voi ce spuneti?

7 răspunsuri:
| SuperMagicSmile a răspuns:

Exista si niste aparate care scot ultrasunete si alunga si cartite si alte animale daunatoare si nu ranesc animalele de casa da nu mai stiu cum se numeste cauta pe net cu cuv cheie

| jack993 a răspuns:

Ovidiuvasile varianta asta imi cade pentru ca am samanat gazon. vreau sa fie doar iarbahappy

| milckey16 a răspuns:

Exista niste aparate speciale. cauta in supermarketuri

| ovidiuvasile a răspuns:

La Sieberz.ro gasesti de cumparat o planta numita Knofi, pe care o piu in gradina, se inmulteste si cu mirosul ei de usturoi alunga cartitele. Se poate consuma si de om in loc de usturoi. Eu am cumparat, este buna, nu creste inalta si face flori mici mov.

| ovidiuvasile a răspuns:

Knofi este ca si iarba, se poate tunde, actiunea se petrece in pamint, are un bulb mic, nu iese in evidenta

| mitica_3688 a răspuns:

Sunt in magazinele de specialitate niste fumigene, care fiind aprinse se introduc in gaura cartitei, dupa care se astupa toate intrarile (musuroaiele) favorizand astfel sufocarea cartitelor. Succes!

| Dorin_4881 a răspuns:

Am incercat la mine in gradina aparatele "minune" care emit sunete. Concluzia mea este ca ATRAG cartitele. Cred ca cei care le recomanda sunt platiti pentru asta!