| Ursulet a întrebat:

Care este distanta legala dintre o hazna si fantana de apa?

12 răspunsuri:
| putzulica a răspuns:

Nustu. dar nu cred ca e ceva legal eu zic ca e ceva de sanatatea ta. f-ao la ce distanta crezi u ca e mai bine.winking

| Brotacelu a răspuns:

Cel putin 25 de metri legal...ilegal la cat vrei si la 5 metri laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce conteaza care e distanta cand pe sub hazna trece izvorul de apa care alimenteaza fantana? Si apropo ca cineva intreba adineaori... de ce statele din vest sunt mai dezvoltate ca cele din est...ma intreb oare... in vest mai exista hazna? La ei e demult pe cale de disparitie. Poate doar wc-urile alea ecologice de ocazie ar mai putea fi numite haznale ecologice... ca in rest...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu a existat nimic legal ci doar ca recomandare. Acum aceasta problema este depasita deoarece sint interzise haznalele. Nu se da autorizatie decit pentru statii de epurare, in cazul dvs, casnice. Acestea nu afecteaza pinza freatica deci restrictiile sint minime.

| alecs871 a răspuns:

Ce, eu daca imi fac o fantana direct in hazna are ceva, imi da cineva amenda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cu ma zis mg, nu exista nici inainte nicaieri normata o distanta anume, ci doar impusa (dupa ureche) de primarie. Distanta poate fi calculata exact, dar trebuie sa stii compozitia si ordinea straturilor geologice ale terenului tau, e o intreaga teorie (a picaturii de apa). Intr-adevar, in zona Bucuresti- Ilfov, nu se mai accepta haznale, nici macar fose septice etanse din beton, ci doar ministatii de epurare. In cazul asta nu exista nici un fel de restrictie de amplasare, cel putin nu de la mediu sau primarie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"alecs871 a răspuns:
Ce, eu daca imi fac o fantana direct in hazna are ceva, imi da cineva amenda? "
Daca vreti sa va beti dejectiile, poate nu va va amenda dar sigur va va interna!
Incercati si vedeti ce se poate intimpla, vedeti ce prevede o autorizatie de mediu si cit " costa " o amenda de la mediu!

| mircea a răspuns:

Daca localitatea este dotata cu sistem de canalizare, nu prea ai voie sa-ti faci hazna. Daca totusi insisti, distanta "legala" este stabilita de un specialist din cadru administratiei locale de la Directia de resort din Primarie, pentru ca aceasta distanta se masoara si pe verticala, nu numai pe orizontala...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

20 metri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

20 metri

| andreipunctultau a răspuns:

Depinde unde se afla concret panza freatica fata de hazna... Nimei nu poate masura exact asta. Am gasit pe un site de fose si ministatii mai multe http://foseministatii.ro/ Nu va pot da linkul exact.

| Dragila_Gheorghe_1946 a răspuns:

Distanta drenului(campului de infiltrare in sol ) fata de sursele de apapotabila : 30 metri.