| anonim_4396 a întrebat:

Care este distanta minimă la care se poate construi o fosă(bazin de scurgere la baie)faţă de o fântână cu apă potabilă?

Răspuns Câştigător
| mihalitza a răspuns:

Dupa lege, 50m; altfel risti sa primesti amenda daca fintina este publica, sau sa te imbolnavesti daca fintina este a ta.

5 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Depinde cat de mare este si curtea.Este suficienta o departare de doi metri daca fosa este betonata si pe fund.
Si in fond ce mai conteaza fosa si buda este a ta, fantana tot a ta.

Bula
| Bula a răspuns:

Cat mai departe.
Depinde de sol.
Si de directia de inclinare a pantei.
In esenta: in nici un caz nu trebuie sa ajuga nici un strop de lichid din fosa in fantana, nici in caz de ploi sau topirea zapezii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fosa septica nu este indicata in sol nisipos sau pietros pentru ca se poate contamina panza freatica, in cazul tau trebuie sa ai cel putin 20 de metri de distanta intre fantana si fosa, si sa fie sapata in functie de adancimea fantanii, adica ceva mai jos decat izvorul care o alimenteaza, eu as recomanda o fosa cu depozit din plastic*special.cu cel pitin 1000l capacitate, asta depinde si de membrii familiei si de cantitatea de apa care se consuma la dus, baie, masina de spalat e. t. c., dealtfel o fosa trebuie construita in functie de consumul de apa si dejectii, fosa septica oarba, adica fara fund nu este indicata in cazul tau, bacteriile pot fi luate de vant si puteti avea probleme gastrointestinale tu sau vecinii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce distata trebuie sa aiba fosa intre mine si vecinu? Fiind dintata intre vecini (16 m) total la strada inclusa si fosa? Intrebare

| rub1yanna a răspuns:

Daca aveti nevoie de o echipa profesionista si accesibila ca si pret pentru vidanjare sau desfundare canal va recomand sa apelati cu incredere la http://vidanjare-desfundare-canal.net Numai bine!