| 5555Anonim5555 a întrebat:

Care este una dintre cele mai bune, recomandate și rapide metode de-a mă muta la 18 ani din casa părinților mei?
La 18-19 ani vreau să mă mut de la părinții mei dar nu știu cum să stă treaba... oare pot să cumpăr un
apartament?
Eu m-am gândit să cumpăr o casa pe care să o renovez dar cred că e mult prea costisitor și nu mi-aș permite asta de la 19-20 ani
Help! Ce pot să fac?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pasul 1: sa obții un venit suficient de mare pentru a te autointretine.

| 2420 a răspuns:

În primul rând trebuie să te angajezi pentru a avea un venit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa castigi bani, aia poți sa faci.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai cum sa cumperi nimic la 18 ani, deoarece nu ai job permanent si nici credit bancar nu poti lua.
Nici cu chirie nu te poti muta daca nu au un job care sa-tia sigure un venit s apti plati lunar chiria, intertinerea, macarea si tot ce mai consumi.

| Zuzu1991 a răspuns:

Iti gasesti o slujba din care poti sa traiesti
cat despre sa iti cumperi o casa, slujba aia trebuie sa fie foarte bine platita

| cristi202 a răspuns:

1) Dacă nu lucrezi, nu poți face nimic. Nu te va întreține nimeni. Deci primul lucru ar fi sa îți cauți de lucru.
2) Cum ai luat primul salariu, cauți chirie. Dacă vrei sa stai singur, și nu ai nici o alta opțiune, e cea mai viabila.
3) Casa, oricit de dărăpănata ar fi, ca să o renovezi mai apoi, cere o investiție (care e cu atit mai mare cu cit e casa mai mare și e mai aproape de centrul unui oraș, poți găsi case ieftine la sat, dar aceea presupune mai apoi sa stai oarecum izolat și sa faci naveta), bani pe care dacă nu ii ai, deci te întorci la pct-ul 1). Dacă vrei sa miști mai repede lucrurile, te duci sa lucrezi minim cateva luni în străinătate. Dacă nu, va trebui sa aștepți mult și bine pana sa ai casa ta. Nu vad vreo posibilitate de a stringe bani suficienți pentru chiar și cea mai ieftina casa aici la noi, cu salariile mici ce le avem.

| LittlePoppy a răspuns:

Bun, recomandat si rapid: te angajezi undeva. Cu venitul obtinut, poti sa platesti o chirie sau o rata la locuinta.
Un apartament poti sa-l cumperi in rate daca ai un venit suficient de mare.

| Eisenheim a răspuns:

Depinde,vrei un răspuns optimist sau unul adevărat? happy Ambele? Bun, cel optimist: termini scoala, altfel șansele să găsești un loc de muncă sânt mici, și dacă găsești va fi cu program zi lumina și salar purice happy daca ai o hârtie cum că ai o școală poți găsi de lucru iar peste vreo 20-30 ani îți poți cumpăra o locuință, sau după câteva luni poți intra in chirie unde vei locui toată viața happy răspunsul adevărat: nu ai nici o șansă cu salariile din Romania sa îți cumperi o locuință, dar poți sta de azi pe mâine în chirie, sau te înhami la un credit pe viață, bineînțeles sa ai și pe cineva co-platitor deci inca un/o ghinionist/ă, credit care o să-ți mănânce viața happy