| cristinapetrescu24 a întrebat:

Cât costă un calorifer+montare+legare la centrală? Dar o izolare doar a tavanului? Nu vreau explicatii, vreau direct pretul/costurile

14 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

laughing) Costurile depind de ce calorifer, cat de lunga e teava, etc. La tavan de dimensiune si ce materiale folosesti. Chot ca nu vrei explicatii nimeni nu iti poate da un pret fix fara detalii.

Răspuns utilizator avertizat
| popa07ady a răspuns (pentru XKronstadt):

Tu nu auzi ca vrea acum? laughing))

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Acum 3 ani calculam de la 100 de lei in sus, montajul unui calorifer de la 0. Asta doar manopera, la lucrari mai mari. Daca vine instalatorul doar pentru asta, poate fi si 200 de lei. Noi acolo faceam instalatii de la 0, deci oricum eram pusi pe spart pereti si tras tevi, ala era cost de reper.

Răspuns utilizator avertizat
| popa07ady a răspuns (pentru XKronstadt):

laughing

| popa07ady a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pret bun 100.Eu fara 150 nu discutam.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru popa07ady):

Era vorba de case in care se punea centrala, toata instalatia de apa calda, puffer, etc... Finalul oricum era spre 2000e manopera, de aia se taxau putin caloriferele.

| popa07ady a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Preturile pentru executie montaj sunt individuale pentru fiecare in parte.Acum.....cum te intelegi si cu clientul, care este desfasurarea de lucru, cantitate, calitate, amplasare etc etc.

| sierra1 a răspuns:

În primul rând, trebuie să folosești formula magică "vă rog",

l-am citat pe colegul

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru popa07ady):

Nu eram eu "creierul" acolo, stiu ca atat calcula pentru fiecare calorifer din casa, avand in vedere ca jos era o lucrare mare (centrala). Scotea profit si din marfa cumparata de client, ca lucra cu distribuitori care ii dadeau procent.
Oricum, cum am zis si in primul raspuns, daca vine un instalator strict pentru montat un calorifer, e mult mai scump... Depinde si cum e facuta instalatia, daca trebuie golita toata si aerisita pentru un simplu calorifer, se pierde cel putin jumatate de zi, iar asta costa...

| popa07ady a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Hai sa dam un raspuns si celui care doreste asta.Prietene,un calorifer cu tot cu montaj costa 600 RON iar pentru tavan 150 RON/ metru patrat.

| darrio2007 a răspuns:

Da detalii de suprafata de izolat, lungimea tevii, dimensiunea caloriferului. Asta vreau. Intelegi, drăguță?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru popa07ady):

Puteai sa il dai linistit si fara sa interactionezi cu mine.
Ce sistem ai gandit pentru tavan?
Ala banuiesc ca e pretul pe manopera.