| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Voi aveți centrala electrica? Cât v-a costat sa o puneți? Adică toate costurile (inclusiv centrala). Eu vreau pentru o garsoniera de 15m². M am tot uitat pe internet după centrale, si neștiind mai nimic nu știu ce sa aleg, electrica sau pe gaz. Probabil o sa iau electrica, fiind mai ușor de instalat (cred). Voi ce ziceți? E mai rentabila cea electrica? Având în vedere ca nu vreau sa încălzesc o suprafață mare ( doar un singur calorifer ).

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am folosit o perioada un boiler de 100 litri + 3 calorifere. Era o improvizatie, iar randamentul era slab. Costurile mari.
Centralele 'calumea' consuma 6-14kW si au nevoie de racord electric special, in multe cazuri trifazat (380V). Eu zic ca nu merita.
Centralele pe gaz sunt mult mai rapide si mai ieftine in materie de facturi.
https://youtu.be/8M1Q6Waf9NM
Cat despre instalare, singura diferenta este ca la centrala electrica nu trebuie gaurit peretele pentru a scoate cos de gaze.
Dar in rest, trebuie instalator pentru ambele, si un reprezentant de la Enel/gaze, care sa-ti faca racordul de gaz sau de curent.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Investitia intr-o centrala electrica nu se justifica nici pentru o casa, da de unde pentru o garsoniera. Este stupid sa incalzesti apa in bucatarie sau in baie si sa o transporti in camera pentru a incalzi caloriferul. E mai logic sa folosesti un calorifer electric sau un convector electric, respectiv un instant pentru apa calda (avand in vedere si spatiul restrans, un boiler ocupand loc).
O centrala pe gaz ar fi mai economica la consum, dar nu justifica investitia (instalatie de gaz, centrala, instalatia de apa, calorifer, termostat de ambient, senzor de gaz si electrovana etc). Daca aduni si reviziile, iti recuperezi investitia in 20 de ani, iar centrala te tine 10... Si decat sa plimbi apa aiurea, mai bine montezi un convector pe gaz, desi te costa la fel de mult teava de gaz.
Later edit: Nu am spus optiunea mea. Daca as avea de incalzit o singura camera, eu as opta pentru o clima si una sau chiar doua calorifere electrice pentru zilele cu ger puternic, plus o termoizolare serioasa, in special la tavan si la peretii exteriori.

| mihai69 a răspuns:

Centrală electrică merită să pui doar dacă produci singură curentul, altfel dai faliment la facturi.

| relian a răspuns:

Daca vrei sa pui centrala electrica pentru caldura, nu fa asa no sa iesi bine, pentru ca te costa si centrala si instalarea, apoi curentul este scump si aia functioneaza pentru tot aptm sau ce ai tu acolo.

Cumpara panouri radiante, e cel mai bun, nu mai trebuie sa instaleze nimeni nimci, il pui tu singura in perete sau barbatutau, sau il pui simplu jos, depinde ce panou cumperi.

Acum vorbim de care ar fi mai rentabila.Sa stii asta trebuie sa cunosti cateva chestii, dar in primul rind trebuie sa fi avut la acel aptm sau garsoniera ce spui.
Daca ai avut pe gaz, ar trebuie sa ai idee cam cit consuma citi metri cubi de gaz consuma sa zic pe zi sau la luna.

Daca stii asta restul este simplu, putem converti gazu in kw si apoi stiind cit costa fiecare, vezi care ar fi mai ieftin.

Dar centrala electrica mare randament mai mare decat cea pe gaz.

Dar panoul radiant, este optiunea cea mai buna pentru tine, nu mai trebuie nici calorifer, nu mai ai probleme ca apa, ca stai curge robinetu, nu este aerisit caloriferu bla bla, vei elimina orice problema cu panoul radiant.

Atenbtie, panouruole radiante is si mai eficiente ca cele clasice, sau ca ce vrei tu sa cumperi, desi e tot pe curent, astea pot si mai economice cu 30-40 % comparativ cu centrala ta electrica ce ai vrea sa iei.

Nu are rost sa te complici, nu-ti trebuie autorizatie, nu trebuie meserias, asa poti chema la tine unu care se pricepe la curent electric, asta in caz ca priza ta sau cablurile nu duc cit tareb pentru acel panou, acu depinde si de puterea panoului.

Deci cu citiva bani rezolvi treaba, mai ales ca spui ca vrei doara uin calorifer, deci cumperi un singur panou radiant.

O sa fii f multumita, sa nu zic super multumita, o sa vezi diferenta dintre calorifere, aragaze, si alte calodifere electrice si acest panou de care zic.

Deci consum redus, caldura din telecomanda, te doare la basca, nu apa, nu calorifere nu probleme.

Mergi la Emag si intreaba, spui cauti panou radiant, trebuie sa spui suprafata ce vrei sa incalzesti sia colo o sa vezi zeci de modele, preturi diferite, fctie de cit de performant este.

Asta il scoti din priza il iei cu tine, il duci unde vrei, arata ca si un tablou, ba poti sa cumperi care au si desene, arata ca si un tablou laughing nici nu stii de unde vine caldura.

Nu zic sa cumperi, asa de proba mergi mavcar si intreaba, o sa si vezi cum arata, dar cauta panouri nu lampi, pentru ca sunt radiatoare si gen resou, tu intrebi de panou radiant.

Eu asa zic ca e cel mai bun, e cineva pe aici, un utilizator Cristi are adrersa parca, el asa are acasa, si-a luat panouri de astea si a spus ca e f multumit.
Inainte din ce el spune facea caldura cu lemne, acu zicew ca iese mai ieftin cu astea.

Daca omu spune adevarat, atunci nu merita altceva.Eu am dat asa o cautare, am gasit ca is f rentabile, cum am zis consum f redus, singura chestuie ca is nitel cam scumpe, dar nu cred ca e mai scump ca o centrala electrica.

| MeraO a răspuns:

Centrala electrica ramane inca cea mai scumpa varianta, te cam ustura la buzunar. si mai mult, nici nu face apa calda. Pentru suprafete mici, dar unde este nevoie si de apa calda, cea mai buna varianta este centrala pe gaz. Recomand o centrala cu putere mica, Viessmann Vitodens 050 pe care o gasesti la 19 kw. La apa calda sta foarte bine, nu exista fluctuatii datorita functiei de confort cu care este dotata.