| kittykitz a întrebat:

Cat de des trebuie sa ud florile pe timp de iarna?

Răspuns Câştigător
| borsec a răspuns:

o data la o saptamana jumatate

6 răspunsuri:
| raisabanea a răspuns:

Iarna florile se uda astfel:
- florile are au tulpina lemnoasa (ex. yuca) se uda cam la 10 zile, tot asa si cactusii;
- celelalte flori se uda atunci cand pamantul de la suprafata ghiveciului este uscat. Daca aveti si flori care retin apa in tulpina (gen begonia) le udati cu apa mai putina si tot asa cand este pamantul de la suprafata ghiveciului uscat.
Succes.

| Mo a răspuns:

Iarna florile trebuiesc udate mai rar decat vara pentru ca in aceasta perioada ele consuma mult mai putina apa. le poti uda cam la 10 zile.

| Maria350 a răspuns:

De 2 ori pe săptămână

| andreea_voicu a răspuns:

Da, iarna se uda mai rar florile, dar depinde si in ce conditii le tii, daca este foarte cald in casa, s-ar putea sa trebuiasca sa le uzi la fel de des precum le udai vara.

| delia_dediu a răspuns:

Iarna plantele se uda mai rar, pentru ca se evapora mai putina apa din pamantul lor, fiind mai frig. Cred ca de 2-3 doua ori pe saptamana e suficient, trebuie sa afli si cerintele plantei.