| Zuse a întrebat:

Cat de des trebuie udate florile in functie de anotimp?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vara un pic mai mult (3-4ori pe saptamana in functie de planta-atentie la cactusi, nu asa des) iar in anotimpul rece 3 ori sau 2 ( dat fiind ca stau in casa la caldura), iar daca pui plantele la "iernat" nu le mai uzi deloc. le uzi cand le scoti primavara de la iernat. eu am un ficus si il ud de 3 ori pe saptamana. Ca sa iti faci florile cu adevarat frumoase, pune pe pamantul din ghiveci zatul de la cafea. o sa vezi niste rezultate faine in maxim 3 saptamani. spor la udat si crescut flori happy

3 răspunsuri:
| flower_3416 a răspuns:

Udatul depinde in functie de fiecare planta, iarna cactusi nu se uda deloc, muscatele si unele plante se pot uda 2-3 ori pe saptamana, orhideele se uda normal in orice anotimp, la fel si bonsai,...

| ytalyanu a răspuns:

Daca e iarna sa le uzi odata pe saptamana
daca e primavara un pic mai des
daca e vara des

| alexpuya27 a răspuns:

Vara le uzi de 4-5 ori pe saptamana iar iarna de 2 ori.