| anonim_4396 a întrebat:

Cât timp rezistă o sămânță vegetală neplantată, neexpusă la soare ci împachetată?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Depinde de ce planta este,unele de la cateva luni,altele la zeci de ani,unele si sute probabil.
Sunt seminte,mai ales cele de buruieni,altele de arbori, la care samanta sta in pamant, pe pamant si zeci de ani, sta acolo dormind daca nu are conditii, apoi cand se ivesc conditii rasar si ele.

Durata de viata a unei seminte este data genentic si bineinteles si de conditiile in care sta acea samanta.

| aditimus a răspuns:

Cam 1-2 ani depinde si de cat de uscata este.
Neaparat sa fie impachetata si la loc uscat.