| Sebytzu_5369 a întrebat:

Cata hrana ar trebui sa ii dau la un ciobanesc german?

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Cainele mananca o data pe zi.BOABE.Mic sau mare, ii dai boabe.Boabele,le cumperi in functie de varsta cainelui(junior,senior etc.).Cat ii dai? Marimea capului lui,la lupii maturi, de peste un an. Daca e pui, te adaptezi.Eu am doi lupi, sunt pereche, au varsta de 5 ani.Au avut pui si pana la 2 luni cat ii tineam inainte sa-i dau, le faceam zilnic orez cu carne de pui, dar tot o singura data pe zi mancau.Ai grija sa-i faci deparazitare externa in fiecare luna si interna la 3 luni si ofera-i toata dragostea ta.NU EXISTA CAINE MAI BUN! Daca mai ai nelamuriri, trimite-mi mesaj privat.

| ƳσʋAиdMɛ a răspuns:

Pana la 4 luni pana la 8 luni peste 8 luni
4-5 tainuri pe zi 3 - 4 tainuri pe zi 2-3 tainuri pe zi

tainuri = boluri

| ƳσʋAиdMɛ a răspuns:

Perioada cuprinsa intre varsta de 6 saptamani si 2 luni este critica, deoarece acum are loc o crestere rapida in greutate si tot acum se face trecerea la alimentatia de baza. De la 2 la 3 luni, catelul creste mai mult in volum, iar pana la 6 luni, catelul creste mult in lungime. Dupa 7 luni, catelul creste in inaltime, apoi, catelul creste proportional pana la varsta de 24 de luni, dezvoltarea reducandu-se treptat pana la stagnare

| TiMan a răspuns:

Depinde de varsta cainelui. Cat este pui (pana pe la 1 an si 1-2 luni) nu ii da bobite. Incearca sa-i faci diferite amestecuri de mancaruri moi (gen orez cu PUTINA carne, ou cu branza, etc.). Apoi observa cat mananca si incepe cu portii mici de "boabe" sa le spunem. La un moment dat cainele a creste si la talia lui va avea nevoie de cel putin 3 mese consistente pe zi. Succes! big grin