| anonim_4396 a întrebat:

Ce combinatii cromatice dau cel mai bine in baie?

Răspuns Câştigător
| littlesunshine a răspuns:

Buna!
Depinde de suprafata, daca ai o fereastra. sunt diverse trucuri care "maresc" optic spatiul. Auzisem ca daca ai o fereastra in baie si gresia o montezi pe diagonala. spatiul va parea mult mai mare.
Te poti juca cu nuantele. Dar ca sa dai impresia de spatiu mai mare poti opta pentru nuante neutre. Sau tavanului sa ii dai un ton mai inchis decat cel al peretilor.
Poti vopsi usile tocurile. in aceeasi nuanta ca si peretii.
Ca si combinatii cromatice, eu una optez pentru crem/bleu mat. Rosu/crem lucios. Mov(deschis)/alb.happy

12 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Sa nu folosesti in baie culori RECI, doar nu vrei sa tremuri cand iesi de sub dus

| elena a răspuns:

O baie da foarte bine in nuante de albastru, cu accesoriile pentru sapun, periute etc. tot in aceasta culoare, am vazut capac de WC cu imagine de pe fundul marii, super, mi s-a parut foarte sic, asta e parerea mea.

auran
| auran a răspuns:

Culorile marii sau un amestec de culori calde (pastel - iar gresia sa fie asortata cu una din culori; de preferat cea mai inchisa din cele pastel)

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Depinde de ce culori iti plac mai mult, mie personal imi plac galbenul si vernil.Am galben cu oglinzii pe doi pereti si dau senzatia de o camera de baie mult mai mare, atunci cand ai doua oglinzii pe peretii din baie.Se gasesc la Ikea oglinzi foarte frumoase si nici nu sunt scumpe, cu cat oglinda este mai mare, da senzatia de marime in baie.In aceasta vara imi schimb si eu faianta si gresia si am gasit la Praktiker o culoare verde deschis o minune.Gresia un verde mai inchis.Succes.

| just|breathe a răspuns:

Bunahappy Eu cred ca toate noantele de albastru, si alb.

| claudya a răspuns:

Albastru intens si portocaliu pentru faianta iar pentru gresie la fel dar sa foloosesti doarcateva placi pentru o bordura sic...arata super...

| izh56 a răspuns:

Comninatia culorilor ce iti plac. Nu contaza ce se poarta si ce "da bine". Tu folosesti baia aia si trebuie sa iti placa. O zi buna!

| Brigitta a răspuns:

Am vazut la cineva o baie superba. Era in nuante de albastru, si cateva placute de gresie cu delfini si cu valuri de apa.

| andreea_8479 a răspuns:

In general vezi bai albastre;)
trebuie sa t gandesti in primul rand la cat de mare este spatiul. daca este d dimensiuni mai mici trebuie sa fol culori deschise pentru ca spatiul sa para mai mare sh sa nu semene cu o grota sh invers
albastru sh alb
negru sh alb
verde sh portocaliu
tonuri de bej
roz sh bleu. ff frumos se combina
http://www.topcasa.ro/category/Gresie-si-faianta/Baie/page2.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu sunt pentru verde si alb...ca asa e baia mealaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce culoare preferi tu si crezi ca o sa te inspire pentru moment.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu vreau cacanie