| elenna a întrebat:

Ce e mai convenail si mai ieftin pentru o casa la curte: centrala termica cu gaze sau lemn? vreau si argumente.multumesc.

Răspuns Câştigător
| domidoc a răspuns:

Daca ai paduri foarte aproape, cineva in putere care sa fie toata ziua acasa si spatiu de depozitare pentru lemn pentru minim 2 ani, ia-ti o crntrala pe lemne cu "condensare". O alimentezi de 2 ori pe zi. Dar lemnele tr. sa fie foarte uscate[max.20% umiditate]. Deci, minim 1 an uscare. Daca nu ai conditiile de mai sus, gaze.

33 răspunsuri:
| lenu a răspuns:

Salut elenna, pana acum am numarat raspunsurile si sunt cam egale(adica 13 cu gaz si 13 cu lemne ) raspunsirile sunt impartite.depinde de zona unde te aflii si de mana de lucru pe care o ai, depinde daca ai timpul necesar pentru a aduce lemne, a le taia, a le depozita, a face focul, a supraveghea sa nu se stinga, a nu ramane in plina iarna fara lemne(daca ai aceste conditii e buna cea pe lemne)daca nu-i cineva acasa tot timpul, in fiecare zi de luni pana duminica 12 din 12 ore, e mai buna cea pe gaz ca o supraveghezi mai rar

| kerosen a răspuns:

In conditiile in care gazul se scumpeste progresiv o centrala pe lemne e mai convenabila decat una pe gaz, intr-adevar te poate costa mai mult o centrala pe lemne dar si rezultatele sunt pe masura...eu am centrala pe lemne de vreo 3 ani si merge foarte bine...

| catalin_3763 a răspuns:

Cu lemne.ai unde sa le depozitezi.la curte e mai convenabil din mai multe motive, dar nu le pot spune pe toate

| sheika a răspuns:

Lemn...nu stiu daca in zona ta exista conducta de gaz... daca nu... mie una nu imi da mana sa inchiriez o butelie mare...mai bine dau un ban pe lemne si m-am asig pe iarna. foc faci o data in zi...in functie de centrala!