| silvia_8336 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar o centrala termica pe gaze, si nu stiu cum sa-mi calculez puterea calorica pe kw

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ai uitat sa specifici: ce volum de incaperi doresti sa incalzesti si ce izolatie ai. F. importante ambele!

6 răspunsuri:
| viorel2c a răspuns:

Http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=14513&st=150
Consumurile centralelor se calzuleaza astfel:
30 kW putere utila = aprox 3.2 metri cubi pe ora la maxim = 102364 BTU util.
24 kW putere utila = aprox 2.6 metri cubi pe ora la maxim = 81891 BTU util.
23 kW putere utila = aprox 2.5 metri cubi pe ora la maxim = 78479 BTU util.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lungimea x latimea x inaltimea x 65 si daca doriti centrala trimiteti un mail pe santermo2001@yahoo.com va ajutam cu cel mai mare drag

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Silvia, in normele europene, la o casa izolata se aplica coeficientul de 45-50 w/m3. O centrala standard de 24 KW acopera 500 mc de incapere, adica 180 mp cu 2, 7 inaltime tavan.Alex

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da!
Suprafata locuibila de incalzit x inaltimea camerelor x 50= putere necesara in W.La cazanele pe lemn se adauga 20-25%.

| tiulia a răspuns:

Formula este: P [kw]= (V[mc]*40 [kcal/mc])/860. Daca vrei sa gasesti mai multe oferte de incalzire (centrale, radiatoare) pentru casa ta, poti incerca la www.calorserv.ro.

| valiursu a răspuns:

Se calculeaza in functie de meti patrati locuibili