| bella_1239 a întrebat:

Ce pot adauga in var pentru a nu se mai lua de pe pereti? Astept un raspuns profesionist si rapid. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| inginer a răspuns:

1. Daca peretele e dat cu var simplu, trebuie sa il dai intai cu o amorsa facuta din aracet pentru constructii (nu de ala de lemn) - cam un borcan (sau mai putin) la jumatate de galeata de apa.
2. In varul pe care il dai pe urma pui tot aracet de constructii, diluat cu apa. In loc sa pui apa simpla in var, pui apa cu aracet. Dar cel mai bine ar fi sa iti iei var lavail, ca sa nu mai ai batai de cap. InnenWeiss e cel mai bun var lavabil (pret/calitate).

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pai, daca dai cu var, trebuie mai intai sa pregatesti suprafata pe acre dai, daca a fost zugravit cu huma, asta trebuie indepartata in totalitate, peretii trebuie spalati, se foloseste apa cu un pic de soda (cred cam 2. 5%), apoi dupa uscarea peretilor se da cu amorsa aracet. Si in var trebuie pus aracet, dar din cate stiu intra 100 ml de amorsa la un litru, amorsa fiind aracet indoit cu apa, deci intra mult mai putin aracet in compozitie. thinking

| s4a a răspuns:

Aracet, in functie de tipul de var cam 100ml / 1 litru. Fa niste teste inainte. Daca pui prea mult aracet se va ingalbeni in timp.

| 123456 a răspuns:

Sare :d

| bella_1239 explică:

Pai peretele a mai fost dat cu var dar acum as vrea sa dureze, m-am gandit si eu la aracet si am mai facut cu el dar nu am mai dat si pe perete cu aracet. O sa incerc, multumesc de sfaturi.

| Cristina_3098 a răspuns:

Aracet

| ramonik_6477 a răspuns:

Aracet.