| Cristi3672 a întrebat:

Ce sa aleg intre o drujba Husqvarna 120 Mark II și o drujba Stihl MS 170?

Răspuns Câştigător
| raMLesS a răspuns:

Asa ca idee mai buna este Stihl la orice capitol, Husqvarna nici pe locu 3 cred ca nu sta.
Dar despre cele doua motofierastraie, Husqvarna are motoru mai mare nitel 38cm cubi, iar Stihl are doara 30.
Bara e de 18 la H pe cand la S e de 16, normal motor mare bara lunga si tot asa.
Dar ca si scula Stihl e mai buna, nu e vorba doara de firma, aia fac si lucruri mai bune, dar daca ti-o cumperi strict pentru casa si nu tai paduri intregi cu ele, as merge pe varianta cea mai ieftina si anume husqvarna, nu o sa simti diferenta si o sa te tina o gramada daca ai grija de ea.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ca si marci, ambele sunt bune. Ca si specificatii Husqvarna are un motor putin mai puternic si castiga si la capitolul vibratii, destul de important zic eu. Stihlul in schimb e mai usor cu 700 de grame si. Fiind deci apropiate ca si performanta, eu as merge pe varianta cea mai ieftina.

| relian a răspuns:

Stihl. Dar nu faci comparatie intre clase diferite. Indiferent de clasa, Stihl este mai buna.
Nu te lua dupa video ce arata pe Youtube, mai ales cele din Europa, nu sunt absolut deloc convingatoare si corecte. Cind faci comparatie trebuie sa ai absolut totu la fel, motor de aceiasi capacitate, aceiasi bara ca lungime, iar lantul sa fie de acelasi brand si exact aceleasi specificatii.

Eu iti spun, am vazut comparatii exact ce am spus mai sus, Stihl este mai buna, e cea mai buna sacula din lume la ora actuala.

Husqvarna vorba cuiva nici pe locu 3 poate ca nu-i, imediat dupa Stihl vine Echo.
Dar fiecare cumpara de ce bani are si ce ii place.Tu cumperi ce iti place tie si de ce bani ai.

| NLS a răspuns:

Stihl sunt mai calitative, Husqvarna arata mai bine pe hartie, ca specificatii (in cazul de fata).

In general, primele care se strica sunt Husqvarna, si daca drujba costa de exemplu 700 RON, reparatia costa MULT.
Cunosc caz concret, 550 RON i s-au cerut unui vecin, anul trecut.
A dus-o la constatare, cand i-au zis cei de acolo pretul, mai sa lesine. A luat-o pe bucati acasa (nu au vrut sa i-o puna la loc gratuit), a cautat un electrician la noi in comuna, care i-a facut-o cu 200 RON.

| ReddY25 a răspuns:

Stihl

| nukeyly a răspuns:

Stihl vs Husqvarna e ca Metabo vs Makita, Makita se strica prima si Metabo dupa 10 de ani is alta clasa. Dar orice cumperi sa stii ca nimic nu tine vesnic si toate se strica incet important sa-ti toarca bine la inima. Si la drujbe cand vrei sa tai o tara vorbim de modele de la 5000 ron[si de mii de mc taiati] in sus care cand se strica nu se repara iei alta asa iesi cel mai bine.

| zenuX a răspuns:

Cred ca Husqvarna 120.