| Demeister a întrebat:

Centrala termică electrică este mai puternică decât cea pe gaz?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. La puteri egale sunt egale. Ideea este ca te costa mai scump deoarece consumul este mai mare si mai trebuie si un boiler pentru apa calda.
Spre exemplu, avem un apartament cu 3 camere, iar dupa calculele termice facute rezulta un necesar de incalzire de 9 KW. Trecem la achizitia unei centrale termice electrice de 9 sau 10KW. Consumul estimativ mediu lunar aferent lunilor considerate a fi de iarna ( octombrie, noiembrie, decembrie, ianuarie, februarie si martie ) se va calcula dupa cum urmeaza: 9 KW/h x 4 sau 6h/zi ( valoare medie aproximativa ) x 30 zile, rezulta un consum aproximativ intre 1000 si 1600 KW / luna. Inmulteste cu valoarea unui KW ( functie de tariful ales in baza contractului cu furnizorul de energie electrica ) si va rezulta pretul estimativ pe care il vei avea de plata / luna de iarna. Plus consumul boilerului.

| darrio2007 a răspuns:

Cam la fel.Dar gandeste-te cat te costa curentul electric fata de gaz.

| Moldoveanu15 a răspuns:

Ele sunt la fel.Dar dupa parerea mea nu prea renteaza pe curent, daca nu vrei gaz mai bine pe lemne.

| alexandrualind a răspuns:

La fel.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu cred ca e o diferenta prea mare.

| PDora a răspuns:

Puterea unei centrale se alege in functie de suprafata casei si in functie de cata apa calda folosesti, deci nu putem spune ca una e mai puternica decat cealalta. Avand in vedere pretul energiei electrice, incalzirea unei locuinte cu o centrala electrica este foarte costisitoare. Daca aveti gaz, mergeti pe o centrala pe gaz si veti fi multumit. Eu am o centrala termica de la Viessmann si sunt foarte multumita.

| AlexandruIonut11 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. cea pe gaz in condensatie cred ca este cea mai buna.

Eu am achizitionat una de pe https://www.berluni.ro/, montaj inclus, toate actele.