| ina a întrebat:

Cu ce se curata pielea intoarsa? Programul de clatire si stoarcere al masinii de spalat e nepotrivit?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

E nepotrivit.
Pielea intoarsa e foarte pretentioasa.
Pentru curatare se folosesc substante speciale, apa ii distruge textura catifelata.
Sunt pe la magazinele de pantofi un fel de bureti-perii si sprayuri dar sunt cam la fel de scumpe ca si serviciile de la curatatoriile chimice, macar aia au ceva experienta la pielea intoarsa.
Daca nu-ti permiti, ia o carpa moale, uscata, picura putin otet pe carpa( nu din ala cu miere, nici balsamic, otet simplu sa fie) si sterge bine obiectul din piele. Nu clati cu apa, dupa.

2 răspunsuri:
| CARMENCITA a răspuns:

Pielea naturala intoarsa nu se spala cu apa, se curata chimic fara apa cu un spray special de la supermarchet sau la curatatorie. Unii spun ca se curata cu guma de sters, dar la haina mea nu a mers.

| ina explică:

Bun,multumesc frumos happy