| Speranta12 a întrebat:

Cum e corect de fapt? Sa faci curatenie in cabina de dus sau in cada de fiecare data dupa ce faci dus sau e bine o data pe saptamana? Si voi cu ce curatati?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Poti curata si de fiecare data dar depinde cate persoana folosesc acea cabina de dus (daca am inteles bine), daca o folosesti doar tu sau inca o persoana si nu o faceti foarte des nu vad de ce in fiecare zi ai dezinfecta.
Eu folosesc sanythol pentru multiple suprafete (e universal, cel pentru suprafete!) dar mai sunt o multime de produse, insa asta imi place cel mai mult ca nu pateaza, de ex. igenol cel albastru lasa culoare albastra un timp.
Dai cu spryul asta apoi intinzi cu o carpa curata din bumbac pe toata suprafata pe care vrei sa o dezinfectezi, lasi sa actioneze 15-30 de minute cat crezi si apoi revii cu alta carpa curata si stergi acolo unde ai dat, sau lasi asa (nu pateaza suprafetele albe si nici gresia, faianta, dar nu stiu cum lasa pe sticla/geam!) si dai cu jetul de apa inainte sa iti faci baie pe partea cazii acolo unde ai dat cu solutia...deci o poti lasa asa si cateva ore sau zile ca nu face rau.
In schimb pe partea cu sticla cred ca trebuie curatata in cele 15 minute dupa ce ai dat. Nu-s foarte sigur dar cred ca unii curata sticla de la cabina cu clean pentru gemuri! de sigur ca merge curatata si cu spirt sau alcool izopropil!
Sunt solutii poti incerca sa ceri un sfat si la magazinele care vand produse de acestea chimice de curatare suprafete, o sa gasesti o parere obiectiva si acolo, caci vin multi clienti si doamnele care vand afla de la unul o opinie de la altul alta, practic poti sa nu testezi tu toate solutiile din lumea dar sa ai feedback de la unul si altul si sa stii fiecare solutie ce fel actioneaza si cat de buna este.

18 răspunsuri:
| mnbgfd a răspuns:

Dupa fiecare utilizare.

| Speranta12 explică (pentru mnbgfd):

Si cu ce e mai bine sa curat? Cu laveta si cif? Tu cu ce cureti?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De bine... este bine sa faci oricand, daca vrei sa fie perfect (sau aproape perfect) curat. Nu exista un standard legat de aceat fapt incat sa zicem ca este corect sau gresit.

Si te-ai referit si la cabina si la cada? Adica ai doua separate?

Daca dupa ce faci dus/baie, lasi totul curat si nu lasi apa acolo fara sa se scurga, ar trebui sa fie ok. Odata pe saptamana ar fi suficient. Acum sa fim seriosi ca... nimeni nu curata in exces asta mai mult de odata pe saptamana. Poate nici atunci. Daca ne referim aici la curatenia cu produse speciale ca Cif (de exemplu).

Daca insa vezi ca ai lasat "reziduri" indiferent de materia acestora, poti sa le cureti, dai cu dusul peste, lasi totul curat, la fel cum a fost cand ai intrat si gata.

| Speranta12 explică (pentru DoarBogdan):

De asta ma intrebam si eu. Daca dupa ce fac dus las totul curat si nu las apa in cabina si il sterg simplu cu cif o data la saptamana, e ok? Sau sa mai insist? Ca am vazut oameni care zic ca nu, ca trebuie dupa fiecare dus. La cada e la fel? Tot la o saptamana e ok?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Speranta12):

Este ok si normal. Nu iti face griji.

| zilog a răspuns:

Vai.
Daca lasi o data pe saptamana se infunda se duc fire de par
Se calcefiaza cu sapunul si samponul se pietrifica
Si in timp spargi teava strici tot sa pui alta noua

| Speranta12 explică (pentru zilog):

Deci ca sa nu se calcefieze de la sapun/sampon, ce solutie e bine sa bag pe teava?

| Speranta12 explică (pentru Simpatic):

Multumesc pentru ajutor o sa caut solutiile alea pe internet

| Simpatic a răspuns (pentru Speranta12):

Le gasesti daca ai drum prin orice supermaket mare gen carrefour, kaufland etc

regis
| regis a răspuns:

La tine acasa e bine asa cum tu te simți bine. Eu clatesc cu apa fierbinte dupa fiecare utilizare si dau cu solutii cand am chef, uneori de doua ori pe zi, alta data poate trece si luna.

| Speranta12 explică (pentru regis):

Mersi tocmai m-am mutat recent cu un coleg si trebuie sa invat si eu chestiile astea.

| mgtow a răspuns:

Femeia de servici, la mine e destul de curat 1 luna dupa ii dau 50 lire si face toata locuinta, de fel e 10 lire pe ora dar sant om de treaba si ii dau cu spaga inclusa in 2h e terminata treaba

| zilog a răspuns (pentru Speranta12):

Deci
deci
deci pui frumusel manuta si stragi cu manuta ta de domnisoara firele de par din intrarea in canalizarea dusului sau a cazii
daca iti e scarba iei o manusa
si le dai in ziua aia la gunoi

cum ar fi sa vina mamitica ta si sa vada firele de par acolo
nu e asa putin cam rusinica rusinica?

| Adry05 a răspuns:

Eu fac o dată pe săptămână sau când apuc, nu văd de ce aș face după fiecare duș că nu e ca și cum mă spăl după ce am ieșit din ghena de gunoi laughing)))
am ceva soluție din DM mov cu o broscuță pe ea, cică e soluție dezinfectantă pentru mai multe suprafețe, o folosesc pentru cadă și chiuveta din baie.
Dar există o grămadă de soluții de curățare, nu cred că aia e problema laughing

| mnbgfd a răspuns (pentru Speranta12):

Cu laveta si ce vrei tu.
Am citit raspunsurile. Cati sunteti in casa? Te gandesti ca daca nu cureti se pot transmite microbi, boli, ciuperci, etc, de la unul la altul?

| Speranta12 explică (pentru mnbgfd):

Nu. Nu ai citit raspunsurile. Daca le citeai vedeai ca am zis ca m-am mutat cu un coleg si ca si trebuie sa invat si eu chestiile astea.

| Speranta12 explică (pentru zilog):

Ce domnisoara ba? Si eu nu te-am intrebat de fire de par ca alea se aduna singure in sita. Eu te-am intrebat ca sa nu se calcefieze de la sapun sampon, ce solutie e bine sa bag pe teava?

| zilog a răspuns (pentru Speranta12):

Le aduni cu mana de la intrarea in teava se aduna acolo pe acel gratar si tu dupa ce ai terminat de facut baie iei un servetel si le aduni pe cele care sunt gata gata sa intre in teava si gata ai scapat de alte stresuri ulterioare.