| BlackButterfly_3491 a întrebat:

Cum functioneaza o fantana arteziana?

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Debitului de apă din fântâna ta poate fi controlat Presiune, greutate, precum şi temperatura vor afecta modul în care fântâna lucrăreaza. Presiune este utilizata pentru a controla cantitatea de apa care curge şi da vigoare fluxului. Presiune poate fi schimbata prin utilizarea de supape pe conducte pentru a strânge conducta şi permite mai puţină apă să curgă prin ea. Temperatura afectează presiunea în acest fel. gravitatea pământului trage apa spre sol. ...pe scurt apa este expulzata din fantana prin niste conducte! big grin

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt doua tipuri de fantani arteziene - naturale si artificiale.
Cele naturale apa aflata sub presiune, de obicei la mare adancime, este impinsa spre suprafata, printr-o fisura creata in mod natural in straturile din subsol sau printr-o conducta introdusa de mana omului (foraj).
Cele artificiale, cu rol decorativ, sunt la randul lor de mai multe feluri. Romanii de exemplu erau mari amatori de fantani arteziene, acestea fiind alimentate gravitational cu ajutorul apeductelor si a unor retele de conducte, presiunea necesara obtinandu-se pe baza diferentei de nivel intre punctul de captare si fantana respectiva.
Fantanile arteziene de astazi sunt fantani "cu circuit inchis", adica niste simple bazine umplute cu apa, care este recirculata cu ajutorul uneia sau mai multor pompe, in functie de necesitati. Pe post de bazin sunt folosite adesea si lacuri sau chiar rauri, iar pompele controlate de calculator pot produce efecte spectaculoase, insotite de jocuri de lumini sau chiar de un fundal sonor (vezi fantana din fata hotelului Bellagio - Las Vegas).

| elena a răspuns:

Pe baza de curent electric.

| Dannyjj a răspuns:

Nu sunt eu specialist in asa ceva, dar ce stiu eu si ce am auzit despre aceste fantani este ca apa este recirculata cu ajutorul unei pompe(pompa de recirculat apa pentru fantani arteziene sau pentru fantani mai mici de curte).

| alex2009 a răspuns:

Circuitul apei la o fanta arteziana este de circuit inchis se trimite apa pe duzele artezienei cu presiune si asa se formeaza acele jeturi de apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa bine cauta pe GOOGLE iar acolo vei gasi totul despre fantanile arteziene bine asta daca stii sa cauti... bineinteles.
:
))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am cautat pe google si am gasit pentru ca am stiut sa caut da. stiii vorba aceea cauta draga mea si vei gasi!

| stefan1995 a răspuns:

Are 2 pompe prima care trage apa din sursa de APA si a doua care ii da putere si o impinge in sus si dupa aia se formeaza un circuit