| Benson_Ami_1919 a întrebat:

Cum ne pregatim de Craciun?

9 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Ne umplem de o doza imensa de ipocrizie, si incepem sa avem iluzii, cum ca toata lumea devine mai buna, o doza de ipocrizie se concentreaza in partea cu "Sa fim mai buni de craciun, sa avem spiritul craciunului", si chestii de genul.
Apoi urmeaza prosteala cu globurile, beteala, si toate chestiile de genul, mancare mult, "petreceri" in familie, sau petreceri cu prietenii, unde lumea se imbata, se bate, si se raneste, pune muzica tare, tipa, si tot felul de chestii.
Momentul din an in care copii sunt mintit ca un mos gras, calare pe o sanie cu niste reni zburatori intra pe horn si le aduce cadouri, sau pe usa si geam in caz ca n-au horn.
Si cam atat, apoi vine revelionul, in care se intampla oarecum aceleasi chestii, lumea bea, se imbata, pentru o chestie destul de tampita, "anul nou".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cadouri multe, impodobim bradul si cu voie buna si stam cuminti big grin

| Cristi94de a răspuns (pentru MenInShadow):

In sfarsit cineva cu capul pe umeri happy. Totusi este un moement in care te poti revedea cu mai multi prieteni, ceea ce mie imi convine, dar restul ii de rahat happy. Daca eram si noi in SUA unde simteai craciunul cu adevarat, mai ziceam si eu, sau cel putin nu in Romania laughing. Era bine in orice alta tara, dar nu in Romania.

| MenInShadow a răspuns (pentru Cristi94de):

Ipocrizia asta, este peste tot, "spiritul" craciunului, care te face sa fi mai bun, mai devotat, mai sincer, si alte prostii, deci si in SUA vedeai aceiasi cantitate de ipocrizie ca si aici.
Singura diferenta, e ca acolo oamenii sunt ipocriti din nastere, ca sa spun asa, si incearca sa se poarte frumos si cu cine nu merita, nu mereu, dar de multe ori.
Diferenta dintre noi si SUA este educatia, educatie de care noi ducem lipsa.
Ei isi permit sa fie ipocriti, si sa se poarte frumos cu toata lumea, pentru ca multi dintre ei asa se poarta mereu, si da, acolo ai ce vedea de craciun, aici in afara de tigani prosti (si spun prosti pentru ca ma refer doar la aia prosti, nu la aia ok), romani handicapati care injura non-stop, care se bat, si care se mbata, nu prea vezi, deci da, e mai bine in alta tara, chiar daca e acelasi nivel de ipocrizie.

| niculita4tpu a răspuns:

Curatenia este gata. Acum sunt la categoria cadouri. Pentru copii am luat lenjerii de pat cu Spiderman, Alba ca zapada de pe http://expert-saltele.ro/ Pentru sora mea am luat cuvertura din satin, e innebunita dupa chestii din satin. M-am gandit sa iau din acelasi magazin, daca tot are produse interesante. Pentru dragostea mea am luat un lantisor de aur, merita! Pentru parinti am luat niste carti - au timp liber, nu prea mai ies pe afara si nici nu de dau in vant dupa televizor. Pentru restul, ma mai gandesc, dar accept sugestii :) E timp... iar de Sf. Nicolae iau prajituri!

| ModarcaDaria a răspuns:

Multe multe multe cadouri, un brad impodobit, beculete la geam, prajituri torturi carnati caldabos laughing)) si cam atat

| E7103385 a răspuns:

Impodobim casa cu tot felul de decoratiuni, ne luam doza binemeritata de voie buna si ii lasam Mosului biscuiti de ovaz si lapte!

| Mihaela1964 a răspuns:

Craciunul semnifica altceva, uitat de voi toti: Nasterea Domnului. Nu Mos Craciun, carnati si sunca, vin si balamuc. Spiritul acestei sarbatori deriva din numele ei, cu asta e spus tot.

| L27O7I90 a răspuns:

Pentru uni Romani Craciunul inseamna carne de porc, carnati, abuz de mancare.
In schimb pentru alti tot mancarea laughing