Cum ne pregatim corpul pentru toamna?

Schimbarea anotimpului ne impune numeroase schimbari: trebuie sa ne modificam dieta, garderoba, parfumul, ritualurile de ingrijire si multe alte aspecte aparent minore, dar care conteaza extraordinar de mult. Iata cateva sfaturi pentru a pasi cu dreptul in sezonul rece:

Revitalizeaza-ti pielea

Acorda o atentie sporita tenului. Foloseste un scrub pentru ca sigur ai nevoie de o exfoliere dupa baile de soare si multele produse cu protectie solara pe care le-ai aplicat de-a lungul verii. Va indeparta celulele moarte si impuritatile, iar pielea ta va respira din nou. Apoi aplica o masca hidratanta si las-o sa actioneze 5 minute. Afla ca pielea ta are nevoie disperata de rehidratare, prin urmare nu uita de crema hidratanta reparatoare. Nu uita ca si corpul a fost expus razelor solare, asa ca are nevoie si el de exfoliere. Iti recomand un exfoliant pe baza de zahar brun, exfoliaza delicat, nu deshidrateaza pielea si poate fi folosit pentru toate tipurile de piele. Dupa exfoliere, pielea este pregatita sa primeasca produsele de hidratare, iar pielea ta va fi catifelata si neteda.

Ingrijeste-ti parul

Chiar are nevoie de o ingrijire speciala. Expunea la soarele puternic al verii, apa sarata, clorul din apa piscinei si vantul agreseaza firul de par degradandu-l. Ar fi bine sa tai putin varfurile, sunt in mod sigur despicate. Poti chiar sa incerci o noua tunsoare, este momentul potrivit pentru o schimbare. Dupa ce te speli pe cap aplica o masca hidratanta si las-o sa actioneze 5 minute, in felul acesta firul de par este revitalizat si hranit.

Detoxifiere

O cura detoxifianta va face minuni pentru pielea si parul tau, dar iti va creste
si nivelul general de energie. Exercitiile fizice sunt indispensabile tot timpul anului, te remonteaza si iti pregatesc corpul pentru iarna.
a good hair cut or trim and deep condition your hair to replenish lost moisture.

Incearca noi nuante pentru machiaj
Culorile toamnei se reflecta in machiaj, devin mai calde parca pentru a incalzi atmosfera. Daca pe timpul verii ai renuntat la fond de ten, acum este momentul sa il reintroduci in rutina ta de machiaj, il va proteja de agresiunile externe. Smokey eyes sunt inca in trend, dar incearca sa folosesti nuante de mov si visiniu, iar pe buze incearca burgundi, rosu sau fucsia. Prelungeste bronzul verii cu o pudra bronzanta care va da pielii tale stralucirea verii.

4 răspunsuri:
| cristina93 a răspuns:

Interesanti big grin am sa incerc si eu smug adica nu am sa incerc, am sa fac si euhee hee :X

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

A scapat un paragraf netradushee hee (si daca e copy/paste sau traducere in mod normal se specifica si sursa )

| Vyio a răspuns:

De acord cu ceea ce s-a scris. Se pot urma toti acesti pasi si chiar completa cu remedii si tratamente specifice fiecarui tip de ten si de par.
Revistele si internetul ne propun multe solutii, noi trebuie doar sa alegem ceea ce ni se potriveste.

| ViVi a răspuns:

Interesant thinking