| ştrumf_8528 a întrebat:

Cum pot face pentru a nu mai iesi culoarea dintr`un material textil?crying

9 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Pentru a-i pastra culoarea unei tesaturi colorate, va trebui sa o fierbi intr-o solutie de apa + sare grunjoasa (solutia f.sarata la 10 litri apa 1-2 kg.sare) timp de 1-2 ore, timp in care invartesti periodic tesatura respectiva, cam o data la fiecare 10-15 minute. Dupa fierbere, si dupa ce s-a racit apa total, limpezesti tesatura in apa rece cu otet, apoi in apa rece simpla... a lasi sa se usuce... dupa care va trebui sa o calci cu fierul f.f.bine pe toata suprafata... Daca, dupa aceaste operatiuni culorile vor continua sa iasa la spalat, vopseaua este proasta si nimic nu va putea sa o stabilizeze definitiv.Toate cele scrise necesita prcizarea ca: tesatura respectiva trebuie sa suporte fierberea, in sensul ca nu se va increti sub infulienta temperaturii de 90-100 grade C...Succes...

| mioara a răspuns:

Cand o limpezesti pui putin otet

| ciumpalaku a răspuns:

Respecta indicatia producatorului de pe eticheta privind temperatura apei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tesatura se tine de dimineata pana seara in chiuveta, puneti 1 lingura de sare la un litru de apa si una de otel in acelasi mod, pana dimineata, dimineata se clateste si pe urma se poate spala la masina dupa ce s-a uscat, mama asa facea cand eram eu copil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De seara pana dimineata, imi cer scuze.

| RappK a răspuns:

Nu cred ca ai ce face:p

| Daisy. a răspuns:

Perwollhappy[cred ca asa se scrieon the phone

| Daisy. a răspuns:

Am fost in baie sa verificbig grin asa se scrietongue

| mariaale a răspuns:

Perwoll sau daca nu atunci nu ai ce face