| andrei28743 a întrebat:

Cum pot masura exact dimensiunea din jurul vasului de toaleta pentru a pune gresie dupa? Sa stiu exact cat sa tai din gresie sa se potriveasca exact.

6 răspunsuri:
| Speranta12 a răspuns:

Vezi? La asta se folosesc integralele.

Hehehe.

Nu. Serios acum. Intai trebuie sa scoti vasul din locul lui. Apoi pui gresia pana langa canal. Apoi vii si instalezi vasul la loc peste gresia pusa. Simplu. happy

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns:

Pui gresie in toata baia iar apoi instalezi vasul de toaleta la locul lui. peste gresia pusa. Are doua suruburi, un meserias o face fara sa sparga vasul de toaleta sau gresia. Apoi se da cu silicon in jurul lui.

| adryang78 a răspuns:

Scoți vasul, pui gresia, apoi așezi vasul pe poziție, faci semne cu marker-ul acolo unde are găurile pentru șuruburi, dai vasul la o parte, faci pregăurire cu bormașina FĂRĂ percuție, cu un burghiu cu cap vidia, ca să pătrunzi ceramica fără s-o spargi, apoi cu percuție faci găurile în pardoseală și pui vasul pe poziție. Bagi diblurile, dai cu silicon transparent de jur-împrejur și gata.

| Lioana a răspuns:

N-am mai auzit sa se taie gresia dupa forma vasului de toaleta. E aproape imposibil sa iasa exact oricat de bune instrumente de taiere ai avea.
Se scoate vasul cand se pune gresia si apoi se monteaza la loc. Evident ai nevoie de instalator pentru asta.

| Bizon95 a răspuns:

Eu am vazut chiar pe dos
a fost pus cam 5-7cm de beton acoperit cu gresie peste care a fost pus vasul de toaleta (mareste inaltimea)

deci, GRESIA NU SE TAIE, iar logica e absoluta:
DE CE AI VREA SA AI INFILTRATII PE LANGA GRESIE!?!?
practic ai pus toata gresia degeaba