| davidwarner a întrebat:

Cu ce se pot curata urmele intarite ramase pe gresie de cand a fost montata. Banuiesc ca este adeziv pentru gresie, in orice caz solutia cu care se pune gresia. Nu le-am curatat atunci si acum nu stiu cu ce sa le indepartez. Aatept raspunsuri, dau funda.

Răspuns Câştigător
| dantedante a răspuns:

Un spaclu si cureti usor gresia sa nu o zgarii, eventual dupa freci usor cu un burete de sarma
si eu am patit o si asa am rezolvat problema
succes happy

5 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Exista bureti abrazivi care, impreuna cu produse universale de spalat si apa calda, sunt foarte eficienti.

| inginer a răspuns:

Ai o singura sansa: detartrant. Nufar, e ieftin si foarte tare. Nu merge orice fel de detartrant, sunt multi care nu au nici un efect. Pune intai n pic intr-un colt, sa vezi daca nu ataca gresia. Trebuie sa torni pe zonele cu adeziv si sa le lasi la muiat vreo 10 minute, apoi sa clatesti bine. Daca e gros, trebuie sa repeti. Iti dai seama daca ai nimerit un detartrant bun daca face spuma in contact cu adezivul.

| gigiro a răspuns:

Apa cu otet.cu cat mai concentrat, cu atat mai repede iese.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va recomand solutii speciale, profesionale : http://www.ceresit.ro/......ersala.htm sau altele de acest gen.
Nu folositi detartrant deoarece va poate decolora chitul de rosturi. ( adolf )

| sweetcupcake97 a răspuns:

Cu lama pentru curatat geamuri.