| Joanne a întrebat:

Cum pot sa pastrez mai bine un buchet de trandafiri?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna dimi! adauga 2-3 cuburi de gheata. pentru ca opreste inmultirea bacteriilor. astfel, florile raman proaspete mai multa vreme. daca, schimbi apa din vaza, pui in aceasta cateva cuburi de gheata, buchetul va dura mai mult. Iar tulpinile care se ofilesc repede isi recapata imediat vioiciunea...
uite si cateva sfaturi utile.
http://www.codrosu.ro/......-din-vaza/

5 răspunsuri:
| cat a răspuns:

Se taie cca. 1 cm. din coada, se zdrobeste coada cam 2-3cm. si se oparesc varfurile cozilor astfel pregatite. In apa din vaza se poate pune o aspirina.

| nyko06 a răspuns:

Si eu asa stiu ca se pune in apa cu zahar si mai poti sai mai tai la cateva zile din codite si sa le zdrobesti.

| Biutzu a răspuns:

In apa cu zahar si la temperatura camerei

| speranza a răspuns:

In fiecare zi le schimbi apa, in care le pui putin zahar.Asa poti sa-i pastrezi un timp.

| annee13 a răspuns:

De apa cu zahar stiu si euhee hee