| marina86ro a întrebat:

Cum pot schimba un butuc de la o usa metalica daca nu am nici o cheie de la acesta?

4 răspunsuri:
| B27VIP a răspuns:

Suna aici poate primesti un raspuns concret...http://usimetalice-pvc.ro/contact

| CosminVladu a răspuns:

Poti sa procedezi in felul urmator: iei o bormasina iti alegi dimensiunea unui burgiu de metal care sa nu depaseasca diametrul butucului, il ingauresti cu grija pana trece dintr-o parte in alta dupa care scoti resturile, montezi bucucul nou si AI MAI MARE GRIJA DE CHEI! BAFTA!

| Ph3onNx a răspuns:

Io am rupt cheia in ea si nu au avut ai mei ce sa faca decat sa o scoata cu tot cu toc

| oldbeatle a răspuns:

Varianta 1: Cu un extractor pentru șuruburi poți să scapi de prinderea cilindrului. Pe urmă, trebuie să ai noroc ca cilindrul să fie de doi bani și să iasă fără să fie nevoie de cheie. Spun asta deoarece, la un cilindru(butuc) mai de firmă, cama încuietoare, atunci când cheia nu se află introdusă, rămâne într-o poziție ce nu permite scoaterea liberă a cilindrului.
Varianta 2: cu un burghiu bun și de același diametru cu șurubul de prindere sau chiar cu 0, 5 mai gros, se găurește șurubul de prindere și se forțează apoi un capăt al cilindrului (cu o cheie franceză, să ai mai mult spor). Cilindrul va ceda din 2-3 mișcări.
Baftă!