| MafiaMTI a întrebat:

Cum scap gainile de capusi?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca gainile sunt parazitate cu Dermanyssus gallinae( paraziti care stau ascunsi ziua in crapaturile adapastorilor construite din lemn ---sunt de culoare rosie si de marimea unei gamalii de ac--- ataca gainile noaptea) atunci, cea mai buna metoda este de a renunta la adaposturile construite din lemn. Metoda bunicii mele era f. eficienta : "spalarea " pasarilor prin tamponare cu motorina si "spalarea" adapostului din lemn al pasarilor cu bidineaua inmuiata in motorina!( in acest caz, va trebui sa ai grije sa nu umblii cu focul prin preajma adapostului care are lemnul imbibat cu motorina! )

| alessia5158 a răspuns:

Daca parazitul este din genul Argas atunci fa ceea ce te sfatuieste medicul veterinar in articolul"ce ar trebui sa stiti despre capuse" din acest link: http://cultivatoriidirectidinromania.blogspot.com/

| carpediem a răspuns:

Pana rezolvi cu din astea babesti din 1800 i.e.n. dai astea:NEGUVON
emulsie uleioasa
Avermectine: 0, 2mg/Kg s.c.( astea sunt injectii subcutane). Daca nu le gasesti intraba la o farmacie veterinara ceva de ectoparaziti si da-le si vitamina A, pentru refacerea tegumentului.

| MafiaMTI explică:

Multumesc! @ Extremlym