| firicamirela a întrebat:

Cum se afla metrul cub la beton

4 răspunsuri:
| Teo a răspuns:

De exemplu ai o bucata de beton in forma de cub..fiecare latura are 1 metru atunci acea bucata de beton are un metru cub.

| emmyl a răspuns:

Un metru cub = 1 000 000 cm cubi.
Exemple: un trotuar lung de 9 m (900 cm), lat de 90 cm și gros de 12 cm are un volum de 900 x 90 x 12 = 972 000 cm cubi deci 0, 97 m cubi.
Alt exemplu: într-o cameră de 4 metri pe 5 metri, beton de 8 cm volumul este 400 x 500 x 8 = 1 600 000, adică 1, 6 m cubi.

| drhotzu a răspuns:

Este vorba de volum si se afla la fel ca si la orice altceva (apa, aer, si etc)
iar formula pentru volum este: latime*lungime*inaltime (trebuie sa fie toate in aceeasi unitate de masura metrii, centimetrii etcwinking

| Danielcristian a răspuns:

Lungimea ori latimea ori inaltimea.

o placa de beton lunga de 10m, lata de 10metri groasa de 12cm toate se inmultesc si afli metri cubi