| Badea_Alexandra_1991 a întrebat:

Cum se masoara metrul cub de lemne?

Răspuns Câştigător
| blackcat99 a răspuns:

Se aseaza butucii de lemne unul peste altul si se masoara daca au 1 m lungime, 1 m latime si 1 m inaltime.

20 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce fel de lemn e, de foc, scandura, etc.

| LIN2010 a răspuns:

Daca te referi la trunchiuri de copac, se masoara diametrul capetelor si se aplica formula matematica pentru volulmul unui trunchi de con. Daca te referi la cherestea, se masoara latimea ''l'', lungimea''L'' si grosimea''g''si se afla volumul''v'' : l x L x g = v (mc).Iar daca te referi lemne de foc acestea se masoara in ''metru ster'' asa cum a raspuns si blakcat99. Mentionez ca 1metru ster = 0. 65metri cubi.RESPECTE...

Alte răspunsuri
| LIN2010 a răspuns (pentru regis):

Este adevarat ca nu se numeste formula de transformare, scuze pentru exprimare, corect este factor de cubaj.Si daca am sau nu dreptate va prezint o lucrare de cercetare specifica aici:http://www.editurasilvica.ro/analeleicas/26/1/decei2.pdf scuze ca nu am gasit una mai recenta, dar metrul ster si metrul cub nu s-au modificat pre mult cred.Respecte...

regis
| regis a răspuns (pentru LIN2010):

Nu la exprimare si la notiunile de specialitate ma refeream, nu le cunosc nici eu. Faceam doar precizarea sa nu se inteleaga gresit ca intotdeauna un metru ster este egal cu 0.65 mc, ci ca aceasta este o valoare aproximativa pentru estimarea volumului de lemn continut intr-o gramada de 1 metru ster.
Intre metrul ster si metrul cub in acest caz nu exista o relatie de egalitate directa, pentru ca cele doua exprima marimi diferite. Pentru a intelege sistemul, sa luam in locul lemnelor niste pietre. In locul metrului ster putem lua ca unitate de masura galeata, iar in locul metrului cub kilogramul. O galeata de pietre o putem aproxima de exemplu la 15 kg, dar asta nu inseamna ca orice galeata plina cu pietre va cantari 15 kg, pentru ca in functie de dimensiunea pietrelor dar si de masa lor specifica (densitatea), intr-o galeata vom putea o cantitate mai mica sau mai mare de piatra.
Referitor la modificarea metrului cub si a metrului ster, acestea nu se modifica intr-adevar, doar ca doua gramezi de lemne de foc de un metru ster fiecare nu vor fi niciodata identice.

| LIN2010 a răspuns (pentru regis):

Da,asta este si parerea mea, nu vreau sa se inteleaga gresit, intr-adevar inpartasesc si eu explicatiile date.Tot eu cer scuze pentru ca am luat in calcul lemnele de foc ce se comercializeaza in zona noastra(Mures)si anume lemnele taiate la 1m, au diametre cuprinse intre 20-60 si chiar 80 de cm, alt tip de lemne sun sub forma de blane(despicate din busteni cu diametre de 50-120cm) taiate tot la 1m, si busteni la lungimi de 4-8m si diametre de 30-80cm (fag, carpen, stejar, salcam). Respecte, din Ardeal...

| Vieriu_Cornel_1973 a răspuns:

Iti trebuie clupa si carte de cubaj sau faci in metri steri 1.60 m.s = 1mc

| Litvinenco_Claudia_Si_Nelutu_1980 a răspuns:

Cum se masoata metru cub de scandura

| Dragomir_Nicu_1980_qlkI a răspuns:

Un mc se masoara 1Lu, 1La, 1'l fara aer prin el.

| Talica_Valeriu_1966 a răspuns:

Cum se masoaRA METRU STER

| Ion_Cristian_1989 a răspuns:

Sunt documente pdf ce expima prin cantarire cati metri steri sau cubi sunt intr-o masina cel mai simplu. Exista pentru fiecare fel de lemn si verde si uscat, din cate imi aduc aminte 1 metru ster are 650 de kg

| Vel_Rodica_1961 a răspuns:

Cum se masoara metrul cub de lemne de foc de marimi diferite?

| Mihai_Ionut_Ionescu_1988 a răspuns:

Cate lemne intra la un metru cub, lungimea lemnelor fiind 2 m pe 25cm grosime

| Geana_Dorina_1964 a răspuns:

Cum se măsoară m cub de lemne

| Dorin_Miclaus_1973 a răspuns:

Un metru cub de lemn cum se masoara

| Morariu_Riki_1985 a răspuns:

Cat metri ster de lemn am intr-o incapere de 3, 50 metri lungime 2, 50 latime si 2 metri înălțime?

| Deyu_Andrei_1996_p0KX a răspuns:

Cat are un metru cubu

| Catalin12John a răspuns:

Un metru cub de lemne nu e 1x1x1. 1mc lemne e asa: 1 metru lățime, 1 metru inaltime și 4 metri lungime

| romeo59 a răspuns:

1mlungime. 1m lățime și 1.70 inaltime

| Pogan_Mircea_1957 a răspuns:

Raspunsul e unul singur; 1m L*1ml*1,7mh