| User5666666666687 a întrebat:

Bună ziua, de unde cumpăr lemne cu 400 de lei metrul? Am văzut că de pe 16 octombrie au plafonat prețul la lemne. Dar pe toate site urile sunt prețuri de la 600 le lei în sus în zona mea. Cum vine asta?

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu zic sa nu mai mergi pe lemne. Sotia mea a venit cu o idee acum 4 ani, și am zis la început că încercăm doar. Dar de 4 ani mergem pe brichete de rumeguș. E mai ieftin, mai curat, nu mai ai treabă cu tăiatul și spartul, și ard la fel de bine ca fagul.

| User5666666666687 explică (pentru cristi202):

Am încercat, dar nu sunt bune. Eu am centrala pe leme și se răcește repede. Brichetele ard prea repede...

| sierra1 a răspuns:

Doar de la guvern dar cum nerespectarea prevederilor va constitui contravenție și se va sancționa cu amenzi între 3.000 de lei și 5.000 de lei e mai rentabil (pentru vânzători) să nu aplice prevederile invocate

| User5666666666687 explică (pentru sierra1):

Între 3.000 și 5.000 de lei pentru fiecare metru vândut. Chiar este mai convenabil?

| sierra1 a răspuns (pentru User5666666666687):

Nu te certa cu mine, eu iți spun doar care e optica vânzătorului (eu nu sunt!)

| mihai69 a răspuns:

De la guvern; firmele nu au cum să vândă în pierdere.

| relian a răspuns:

Probabil 400 de lei este pretu de la padure, de aia e de la 600 in sus pentru ca aia le taie, le transporta etc.
Guvernu cand zice ceva nu spune pretu adus la om acasa, spune pretu de la locul unde cresc acei copaci.
Nu stiu daca asa este dar banui ca logic asa ar trebuie sa fie.400 la producator cum spun oamenii, la vinzator ajuunge de la 6 sute in sus, transportu, sa faca si ala profit bla bla.

Cind se spune pretul la petrol, nu se spune pretu de la o rafinarie, se spune pretu de la ala care il scoate. Oamenii vad, dar pricep de fapt altceva

| lpavel a răspuns:

Sunt doar vorbe-n vant! nu gasesti cu atat... laughing

| gabicoo a răspuns:

De la tovarășul Ciuca!
Și-a deschis depozit de lemne in spate la palatul Victoria!

| Anonimul151 a răspuns:

Da, atât costă m de lemn. Depinde și ce fel de lemn este.

Cunosc o persoană, care în primăvara a cumpărat lemne de fag, cu 300 m, tăiate. Deci dacă nu sunt tăiate sunt probabil, și mai scumpe.

Poate fi și 600 lei/m. E preț normal, având în vedere cum au crescut preturile, și pe lângă asta e și mult de munca cu ele.

| Kentopt a răspuns:

La,Mihăilești de Buzău, metru cub 350 lei, tăiate. pune o mașină și vino