| anonim_4396 a întrebat:

Cum se numeste tractorul cu brat de taiat lemne? de fapt ma intereseaza cum se numeste bratul ala care taie lemnele...

1 răspuns:
| machupicchu a răspuns:

Bratul cu care taie lemnele este un fierastrau circular fix (in cazul tractorului), cu diametrul mare, astfel incat sa poata taia si lemne de grosimi mai mari. Daca te referi si la dispozitivul pe care se pune lemnul in vederea taierii... nu are o denumire tehnologica, este un "dispozitiv" care apartine aparatului propriu zis, de taiat lemne, aparat adaptat la capacitatea motorului de tractor. In cazul in care cei care-l folosesc in scop comercial i-au pus o denumire de'alungul timpului, aceasta poate fi specifica si diferita pentru fiecare zona in parte, unde functioneaza un astfel de aparat-tractor.
Personal, atat stiu... poate cineva stie m.mult...