| anonim_4396 a întrebat:

Cum se procedeaza pentru a varui dungi orizontale pe un perete?

Răspuns Câştigător
| dalea a răspuns:

Se traseaza niste repere pe cele doua verticale ale peretelui, se inmoaie o sfoara cu lungimea un pic mai mare decat peretele intr-un colorant sub forma de pulbere luat de la magazinele de chimicale(oxid de fier rosu sau ceva asemanator). Este nevoie de doua persoane care intind sfoara intre doua repere corespunzatoare pe orizontala apoi se trage un pic de ea si cand se elibereaza aceasta loveste peretele si va ramane o dunga fina.Se va proceda astfel pentru toate dungile apoi se va varui fiecare sector rezultat in culoarea dorita. Poate explicatia este un pic cam greoaie dar se poate incerca intai pe un perete mai mic pentru a capata experienta. Spor la treaba!

3 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ca sa nu ai probleme ca iti pare casa stramba sa fii atent sa nu tragi dungile dupa nivela (poloboc) ci sa le masori de la tavan in jos la aceiasi distanta de tavan. Noua ni s-a intamplat sa constatam ca in camera diferenta dintre un perete si altul era cam de 20 cm si daca am fi mentinut dunga dreapta atunci camera ar fi parut stramba...

cristian
| cristian a răspuns:

Pentru delimitarea dungilor poti folosi benzi adezive pe care le gasesti in magazine de bricolaj(Practiker)

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Faza cu banda adeziva... faci doua randuri cu spatiu intre ele si varuiesti in spatiul din mijloc, dupa ce s-a uscat, scapi de banda si iata ca ai dungilebig grin