| Radu_8594 a întrebat:

Cum se tapiteaza o canapea?

Răspuns Câştigător
| casandra2222 a răspuns:

Pai iti trebuie material cu care sa tapitezi canapeaua iar apoi materialul il prinzi cu capsatorul ori cu cuisoare mici ori cu pioneze.imi dai funda?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pregateste poliuretan pentru a imbraca partile din lemn.
Se aseaza stofa peste poliuretan, se intinde si se capseaza (cu capse U de 10 mm, cu capsatorul cu aer comprimat / cele mecanice nu se preteaza). Pe sub stofa este bine sa existe o panza alba protectoare, care are si rol de rezistenta in timp a stofei de deasupra sau a imbracamintei din piele. Cusaturile (in cazul in care aveti un model mai deosebit) se executa doar la masina de cusut. Canapeaua este bine sa fie imbracata in totalitate cu stofa, ramanand vizibil doar lemnul ornament in cazul in care acesta exista. Sub canapea se va tapita cu o panza "oarba" (TNT, etc).
Operatia de tapitare este bine sa fie facuta de un cunoscator.