| Silviu_Kras_1976 a întrebat:

Cum transform 1 tona de lemn in 1 metru cub?

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu ai cum. 1 tona lemn e in medie, funcție de lemn și umiditatea lui, 1, 3 metri cubi. 1 metru cub e aprox 0, 6 tone de lemn. Nu ai cum sa faci dintr-o tona un metru cub.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

laughing omu a vrut sa intrebe cum transforma kg in metri cubi, probabil sa exprimat el mai putin clar, dar eu asta cred ca a vrut sa intrebe.

Nu vrea sa faca dintr-o tona, 1 metru cub, vrea sa stie citi metri cubi sunt intr-o tona de lemne.
Raspunsul, este ala ce i-am aratat eu, daca a priceput ceva bine, daca nu, tot aia e.
Sau facut masuratori la umidiatea ce trebuie sa aiba lemnele de foc si cam alea is cifrele 1 tona de lemne, trebuie sa aiba aprox 2 metri cubi.

Daca 1 mc are 5-6 sute de kg lemn tare si 300 lemn moale, cam alea is cifrele.
Banui ca omu o fi luat lemne la kg, a platit cit a platit, acum vrea sa stie cit ar fi platit daca lua la metru cub, sau ster.

Eu asa banui, de aia intreaba, alt motiv nu vad. Cel mai indicat, este sa cumperi lemne de foc la metru cub, sau metru ster cum se mai numeste, pentru ca la kg poti lua tapa, mai ales daca sunt ude.

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Eu i-am răspuns strict la întrebare. Că nu știu dacă vrea sa transforme 1 tona in mc sau 1 mc in tone. :)

Ai grija că induci in eroare: lemnul de esență moale e undeva la 550 kg/tona, iar cel de esență tare undeva la 750.
Uite aici daca nu crezi:
https://www.constructosu.eu/densitatea-anumitor-materiale-de-constructii/
Deci mai degrabă îl cred pe darrio2007

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Eu asa am gasit pe un website de asta ce se vorbea de lemne de foc.Asa a, tinut minte, daca ai spun povesti, asta e.

Personal nu am cintarit, sau sa masor sa spun exact cum sta treaba.Dar o sa masor si o sa cintaresc asa ca idee, sa vad care are dreptate.
Decui depinde de unde sau de la cine te informezi laughing

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Asa e acum am verificat ce zic americanii. Au spus ca la nivel mondial, s-a stabilit c a lemnu sa aiba o umiditate de 12% cand sta intr-un mediu cu tem aerului de 21 grade celsius si umiditatea aerului de 65%.

Au dat exemplu stejarul, zice 730 kg la metru cub.Asa este, eu ce am citit a fost ceva timp in urma si la romani, deci e clara ce scriu romanii, pe viitor o sa ma informez numa de la americani laughing cel putin astia is mai ok, indifgerent pe unde cauti gaseste cam aceleeasi info.
Am citit pe un website romanesc ce vorberau de lemne de foc, ma uitasem pentru ca auzisem ca Carpenul ar fi lemnul cel mai bun pentru foc, acolo am citit, intr-adevar asa spuneau si respectivii.

Multumesc pentru atentionare, recunosc am spus gresit laughing

| darrio2007 a răspuns:

Densitatea lemnelor variază între 0, 4 (esenţă moale şi bine uscat: brad, plop) şi 0, 8 (esenţă tare: fag, stejar) tone/metru cub.
Există, în ţările exotice şi lemne mai uşoare şi chiar mai grele ca apa, dar astea nu există în ţara noastră.

Aşadar, un metru cub (nu metru ster!) poate avea între 400 kg şi 800 kg, iar pentru o tonă ar fi deci necesare între 2, 5 şi 1, 2 metri cubi.

| mihai69 a răspuns:

Imposibil.
Poți cel mult să afli cubajul unei anumite mase de lemn, cu condiția să cunoști felul acestuia, deci densitatea lui specifică.

| relian a răspuns:

In primul rind trebuie sa stii cate kg are 1 metru cub de lemn sau 1 metru ster, care e de fapt tot metru cub, dar de lemne taiate, asezate astfel incit sa nu lase spatii mari intre ele.

Din calcule facute sa ajuns la urmatoarele cifre :

-Lemnul esenta tare, gen fag, stejar 1mc = 500-600 kg
-Lemnul esenta moale, gen brad, (conifere in general) 1mc =300 kg.

Conform cu cifrele de mai sus, tu ai la 1 tona de lemn aproximativ 2 metri cubi, asta daca ai lemn de esenta tare, sau ai 3 metri cubi daca ai lemn de brad.

Cum faci sa verifici daca cineva tea pacalit?

Trebuie sa asezi acele lemne cit mai aproape unele de altele, sa nu ramaina spatii prea mari intre ele.
Dupa ce le aranjezi in gramada patrata sau dreptungiulara de preferat, masori lungimea, latime si inaltimea acelei gramezi facute.

Masuratorile le faci in metri, apoi le inmultesti, deci o sa ai 3 valori acolo, lungime x latime x inaltime = metri cubi.

Stiind deja ca ai acolo 1 tona, va trebuie sa iti dea cum am spus undeva in jurul la 2 metri cubi de lemne asezate in gramada, sau metri steri cum se mai numesc.

Daca tu la 1 tona de lemn cumparat la kg, ai mai putin de 2 metri cubi, atunci acele lemne au fost mai ude decat arf fi trebuit, cel putin in momentul vinzarii, deci ala tea pacalit, cum am spus trebuie sa iti dea 1.8-2 metri cubi din acea tona.

Chestia este ca la cintarire lemnele trebuie sa aiba un anumit continut de apa in ele, nu mai stiu exact la ce umiditate a lemnului trebuie sa se vinda, dar sa nu cumperi la kg niciodata lemne ude, ori daca cumperi, inaintea dea le plati le asezi in gramada, le masori si trebuie sa ai metri cubi cum am aratat mai sus.

De aia se practica mai mult vinzarea la metru cub.

| mi25 a răspuns:

Intrebarea este gresita. Niciodata o tona de lemn nu va fi egala cu un metru cub. O tona de lemn difera in volum in fuctie de esenta lemnului. O tona de lemn de esenta moale poate avea peste 3 metri cubi, o tona de esenta tare chiar mai putin de 2 metri cubi.

| mi25 a răspuns:

Daca lemnul este din bucati mari se poate face cubajul. Daca este din bucati marunte nu poti sa afli decat cati metri steri ai, nu metri cubi.