| anonim_4396 a întrebat:

Daca dau o teava de fier cu grund, se poate da un strat de vopsea peste grund? Merge?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este chiar indicat. Curata teava de rugina, da un strat de grund si apoi stratul de vopsea (dupa uscarea grundului). Si sa stii ca nu exista teava de fier ci numai de otel (aliaj al fierului cu carbonul) ori din alte materiale. Numai bine!

| angel74dm a răspuns:

Ăsta este de fapt rolul grundului, de a se da înaintea vopsirii ca să nu iasă rugina prin vopseaua aplicată direct pe fier...

Răspuns utilizator avertizat
| Lysergide a răspuns:

Nu unu chiar mai multe straturi si prinde si mai bine vopseaua.