| Mihaela_bela a întrebat:

De ce mor florile de gradina daca le aduci in casa?

Răspuns Câştigător
| valyb a răspuns:

Nu este un raspuns simplu. Nu toate florile din gradina mor daca le aduci in casa. La unele e chiar recomandat. Cel mai bine este sa te documentezi singura in ceea ce priveste florile care le ai sa vezi cum trebuie crescute si ingrijite. Iti recomand http://egradini.ro/forum/. Este un site foarte documentat si cu oameni binevoitori. Eu am gasit de multe ori acolo raspuns la intrebarile mele.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca le scoti din pamant si le pui in ghivece, sunt suficiente variante de raspuns la problema ta: poate nu le prieste noul sol, poate au avut radacinile de suferit la extragere, poate nu se pot adapta, etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

pentru ca nu e locul lor in casa. eu nu rup/tai flori, nu cumpar flori sa-mi pun in casa. le admir si le iubesc in natura, "acasa" la ele. imi decorez casa altfel nu "omorand" flori. cind mi-e dor de flori, merg in gradina botanica sau in parc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil trebuie sa aiba o temperatura constanta

| sandi a răspuns:

Pentru ca in casa au conditii de viata total diferite: solul din ghiveci e de alt tip decat cel din gradina, temperatura si vantul din gradina nu se regasesc in casa, etc. Poate de aceea se si numesc flori de gradina, pentru ca sunt facute sa stea in gradina, nu? :p E ca diferenta pentru pesti intre ocean si acvariu.

| marilena12 a răspuns:

In general din cauza diferentelor de temperatura, a lipsei de lumina, a curentilor de aer prea puternici, a aerului inchis.

| ginuta a răspuns:

Se poate ca ele sa se fi adaptat la conditiile de afara – soare si lumina, temperatura, aer, umiditate, etc. Cand le aduci in casa le e mai greu sa se adapteze iar la schimbari.

| feli38 a răspuns:

Ele mor fiindca le scoti din mediul lor natural, din habitatul cu care sunt obisnuite.