| anonim_4396 a întrebat:

De ce unde doamne/domnisoare nu vor sa faca absolut nimic in casa? Aici nu ma refer doar la gatit, cat la CURATENIE! Vad doamne stand la casa cum scot pe geam sa scuture tot ce au prin camera. Nu sunt in stare sa iasa pana in curte sa nu faca praf pe geam? Culmea ca atunci cand le mergi in casa e tot murdar. Am fost in gazda la unele doamne si o asa murdarie nu am mai vazut de cand sunt. Chiuveta plina de vase murdare, betisoare de urechi aruncate prin toate colturile casei. Ca barbat nu as putea trai asa. Nu mai stau in gazda cat traiesc. Tigara si cafeaua nu lipsesc dar mizeria e in floare. O casa trebuie intretinuta, nu ne batem joc de mediul in care stam.

Răspuns Câştigător
| Zorn a răspuns:

Asta nu tine de faptul ca esti femeie/barbat. Asta tine de educatie si de modul in care tu respecti locul unde stai. Eu sunt genul de persoana care, daca e o scama pe jos, nu poate sa isi faca treaba daca nu o ia si o pune la gunoi (si stiu ca asta deja se numeste exagerare si nu e tocmai ok), dar sunt si altii care pot trai mult si bine cu maldarul de vase in chiuveta mai inalt decat Muntii Alpi. Nu ai cum sa ii schimbi, daca asa s-au format. Ei traiesc mult si bine asa si putin le pasa de betisorul de urechi, care zace murdar in mijlocul casei si il vezi tu laughing. Daca le scoti ochii in legatura cu asta, tinand cont ca mai e si casa lor, te mai trezesti si cu un "Da' ia-l si arunca-l!" :/

22 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Fiecare in casa lui face cum vreahappy Poate ca nu e pe placul nostru dar e casa lor si problema lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au grija de unghiutele lor sa nu își piardă clienții

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pui mana si iti favi curat cand nu îți convine cum stai. Restul fac fiecare la casa lor cum au chef daca nu vor da faca curat aia e, sa traiasca in mizeri.

| ancaval a răspuns:

Puturoase, dar obraznice, cu gura mare și cu prostul pe Germania, la muncă!

| 90210 a răspuns:

Si care e problema ta? Le iei de neveste? Daca la tine in casa e curat atunci felicitari. Sa stea ele in jeg. Treaba lor.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Cand ai si copii mici de 3-4 ani chiar nu e ok. Dao in masa de tigara si spala vasele alea, mai da cu matura ca nu iti pica rangu.

| JamesWatson a răspuns:

Asta depinde mult de cum e crescut fiecare. Dacă ești obisnuit să nu faci nimic în casă și la un moment dat te multi sigur este evident lucrul că o să fie mizerie si dezordine daca nu faci curat.
Dar cum a zis si o persona mai devreme fiecare face ce vrea la el acasă.

| aumih16 a răspuns:

Poate nu le placa sa faca doar ele! au impresia ca baiatul sau barbatul! considera femeia fata doar asa un obiect bibelou sexual! si asta-i tot!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i vorba de femei doar, ci de educatia primita acasa, de la aprinti.
O femeie sau barbat imputuit sau puturos, provine dintr-o familie similara, unde nu a invatat sa faca curat sau sa pastreze.
Unde ai fost tu, aia nu era doamna, ci o femeie imputita.
In ce priveste intretinerea casei, trebuei facuta de toti membrii familiei, ca femeia nu este sluga, iar barbatului nu-i cad mainile, daca da si el cu aspiratorul ori sterge pe jos, ori freaca un wc.

In ce priveste scuturatul pe geam sau in curte, asta este valabild oar la romani, fiindca strainii nu scot nimic pe geam sau in curte, niciodata, folosind carpele de praf si aspiratoarele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa-ti faci prieteni barbati ca sa vezi acolo jeg

| AdelinaC a răspuns:

Din cauza viziunii societatii cum ca locul femeii e la cratita si la curatenie unele pot avea sentimente de inferioritate cand vine vorba de curatenia in propria casa. Intr-un fel cred ca e vorba si de mandrie la mijloc

| Adry05 a răspuns:

Amuzant. prevăd că dacă era vorba de-un bărbat nu mai scriai asta. Gândire de peșteră că numa femeia trebuie să facă curat în casă în timp ce voi stați cu cracii în sus la tv c-o bere. Bravo, meriți în 2020, ce să zic.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

La ce atitudine are crec ar putea intra în case bărbați unde nici nu poți intra de cât de mizerie e și nu ar zice nimic și la o femeie ar face circu ăsta și pentru o farfurie nespălată, mă lași cu sexiștii ăștia. Milă de aia care ar ajunge cu-n misogin ca ăsta

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Si sotul doamnei nu facea nimic. Statea pe PC pe jocuri. Stai linistita ca am vazut cazuri si de barbati.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi da dar în întrebare ai zis clar „femeile", dacă nu erai sexist ziceai „oamenii" happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

O scuze atunci. Nu m-am exprimat in mod sexist sau cum crezi tu. Am zis doar cum mi-a venit pe moment. E doar o intrebare si nu trebuie analizata in detaliu. Nu am treaba cu un gen sau altul. Nici barbatii nu sunt mai curati in multe cazuri. Stau in familie, pipa tigara si nu fac nimic. Copilul mic sta si tip si nimeni nu il aude. Este ca in filme.

| CleanHeart a răspuns:

Pai normal, eu n.as putea sta in dezordine.

| cristi202 a răspuns:

Tatal meu, ca electrician, a lucrat citiva ani la caminele studentesti din Yimisoara. Pentru ca problemele cu curentul apar cand nu te astepti, era chemat oricind in camere sa rezolve vreo problema. Spunea ca la unele fete era dezastru in camera, mai mare ca la baieti, incit se crucea de ce gasea. E vorba de caracter aici, daca esti dezordonat, asta se va vedea si unde locuiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Asta am auzit si eu la caminele din Cluj. In camerele unde stateau fetele din Rep. Moldova era o mizerie de numa. Nu sunt prea curate.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si te-ai astepta ca fetele sa fie totusi mai curate si mai ordonate, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Da vad ca intra in casa unui cuplu si o judeca doar pe femeie ca e mizerie.